Dozymetry, liczniki Geigera profesjonalne i dla hobbystów. Produkty znanej marki SOEKS. Mierniki Geigera takie jak dozymetr osobisty SOEKS 112 czy profesjonalny licznik Geigera SOEKS Quantum popularne są nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale też pośród preppersów, w Urbex, wykorzystywane przez osoby odwiedzające Czarnobyl i inne tereny skażone radioaktywnie - można na ich temat znaleźć liczne opinie i testy. Są to urządzenia wykorzystywane w służbach mundurowych wielu państw - są wykorzystywane w agencjach zajmujących się atomistyką, znajdują się także na stanie polskiej Obrony Cywilnej.

Liczniki Geigera, dozymetry

Promieniowanie jądrowe to zjawisko, które w dużych ilościach jest niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia. Na szczęście z licznikiem Geigera zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować, jaki poziom promieniowania emitują obiekty w naszym najbliższym otoczeniu. Czym dokładnie jest licznik Geigera i jakie ma zastosowanie?

 

Licznik Geigera – co to za urządzenie?

Licznik Geigera, znany także pod nazwą licznika Geigera Müllera stanowi jedno z podstawowych urządzeń, które już od 1928 roku wykorzystywane jest do wykonywania pomiarów promieniowania jonizującego. W pierwszych, prototypowych wariantach, urządzenie było zaprojektowane w bardzo prosty sposób - szklany cylinder oraz metalowa rura, przez którą przechodził drut. Zaprojektowany przez dwóch fizyków sprzęt był jednak nieporęczny, bardzo ciężki i niezwykle awaryjny. 

Dzisiaj jednak liczniki Geigera to w pełni mobilne, nowoczesne i bezpieczne w użytkowaniu urządzenia, które wyposażone są dodatkowo w intuicyjny wyświetlacz informujący nas o wyniku wykonywanego pomiaru. Jak dobrze wiemy, promieniowanie jonizujące to integralny element naszego życia, który wytwarzany jest nie tylko w sposób naturalny, ale także sztuczny, przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych codziennego użytku. Choć promieniowanie to w małym stopniu nie wpływa na nasz stan zdrowia, w dużych dawkach stanowi śmiertelne zagrożenie (choroba popromienna) o czym świadczy choćby historia Radium Girls. Dochodziło także do katastrof nuklearnych - jak awaria elektrowni w Fukushimie. Do wykonywania pomiarów promieniowania wykorzystujemy właśnie licznik Geigera. 

Ze względu na specyfikę konkretnych procesów i otoczenia, licznik geigera jest niezwykle przydatnym urządzeniem w branży przemysłowej, medycznej, a także w budownictwie. 

 

Licznik Geigera – w jakich jednostkach mierzy się normę promieniowania?

Dozymetr może mierzyć normą promieniowania w pewnych konkretnych jednostkach. Jak z pewnością wiemy, promieniowanie jądrowe możemy podzielić na trzy warianty: alfa, gamma oraz beta. 

Wielkości, które odnoszą się do działania promieniowania jonizującego, definiujemy w ramach jednostki zwanej siwert (Sv). Dla odpowiedniego zobrazowania wartości Sv emitowanego przez różne obiekty warto przypomnieć, że wartość 8 sivertów to warunki, w których człowiek wskutek zespołu popromiennego umiera. Już 1 sivert to ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. 

Musimy jednak pamiętać, że takie wartości nie są obecnie rejestrowane nawet podczas popularnych wycieczek do strefy skażonej w Czarnobylu, która otacza elektrownia jądrowa w Czarnobylu. Profesjonalne dozymetry powinny więc być wyposażone w odpowiednią precyzję pomiaru. które pozwoli nam wykryć szkodliwe dla zdrowia promieniowanie gamma nawet w małych ilościach. Nowoczesne dawkomierze Geigera pozwolą nam uzyskać pomiar w kilku jednostkach: uSv/h, uGy/h, mR/h, cps, oraz cpm.

 

Licznik Geigera – jaki kupić?

Jak wybrać licznik Geigera, który spełni nasze oczekiwania? Na samym początku warto przemyśleć zastosowanie urządzenia. Czy jest nam ono potrzebne do celów prywatnych, jak wycieczki i odkrywanie charakterystyki promieniowania gamma różnych urządzeń domowego użytku, czy jednak chcemy korzystać z dozymetru w celach profesjonalnych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Z pewnością istotny będzie dla nas czas pomiaru oraz dokładność pomiaru. Nowoczesne urządzenia przedstawią nam dokładny wynik już po trzech sekundach, co jest niezwykle istotne, gdy zależy nam na czasie. Nie zapominajmy także o sposobie ładowania licznika i cenie licznika Geigera. Obecnie popularne są modele zasilane zwykłymi bateriami, co zapewni nam mobilność i bezpieczeństwo szybkiej wymiany paluszków, gdy urządzenie przestanie działać poprawnie. Jeśli jednak licznik Geigera wykorzystywany jest stacjonarnie, z powodzeniem możemy postawić na urządzenie zasilane akumulatorem. 

 

Liczniki Geigera sklep

W naszym sklepie znajdą Państwo kompleksową ofertę mierników radioaktywności, dozymetrów, oferujemy urządzenia do pomiaru promieniowania. Sklep srtech.pl posiada w swojej ofercie urządzenia profesjonalne - liczniki Geigera dla instytucji, firm, dozymetry wzorcowane i przygotowane do dokładnych pomiarów. Dostępne liczniki Geigera sklep srtech.pl oferuje z możliwością wzorcowania w certyfikowanych polskich laboratoriach. Gwarantuje to nie tylko dokładny pomiar, ale także umożliwia wykorzystanie urządzenia pomiarowego w certyfikowanych zakładach i fabrykach.

 

Licznik Geigera cena

Cena licznika Geigera zależy od samej konstrukcji jak i stosowanego oprogramowania. Dobrej jakości licznik powinien mieć konstrukcję opartą na tubie Geigera. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w kilka tub. Oprogramowanie dozymetru powinno umożliwiać pomiar promieniowania tła oraz przyjętej dawki promieniowania.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl