Dozymetry, liczniki Geigera profesjonalne i dla hobbystów. Produkty znanej marki SOEKS. Mierniki Geigera takie jak dozymetr osobisty SOEKS 112 czy profesjonalny licznik Geigera SOEKS Quantum popularne są nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale też pośród preppersów, w Urbex, wykorzystywane przez osoby odwiedzające Czarnobyl i inne tereny skażone radioaktywnie - można na ich temat znaleźć liczne opinie i testy. Są to urządzenia wykorzystywane w służbach mundurowych wielu państw - są wykorzystywane w agencjach zajmujących się atomistyką, znajdują się także na stanie polskiej Obrony Cywilnej.

Liczniki Geigera, dozymetry

Promieniowanie jonizujące

Promieniowanie jonizujące to wszystkie rodzaje promieniowania, które wywołują jonizację ośrodka materialnego. To promieniowanie występuje w sposób naturalny na Ziemi choć rozkłada się w sposób nierównomierny na jej powierzchni. Istnieją także źródła promieniowania jonizującego o pochodzeniu nienaturalnym - to znaczy powstałe w wyniku działalności człowieka. Do takich źródeł zalicza się aparatura medyczna, broń jądrowa czy elektrownie atomowe stanowiące niezwykle wydajne źródło energii.

Wpływ promieniowania jonizującego na człowieka

Przyjęcie przez człowieka nadmiernej dawki promieniowania jonizującego powoduje u człowieka chorobę popromienną. W zależności od przyjętej dawki może być przyczyną śmierci. Człowiek może może przyjąć zabójczą dawkę promieniowania jonizującego w sposób wewnętrzny lub zewnętrzny. Sposób wewnętrzny to na przykład spożycie napromieniowanego pokarmu, wody lub przez rany. Sposób zewnętrzny to przyjęcie promieniowania unoszącego się w postaci pyłu radioaktywnego.

Jak zmierzyć promieniowanie jonizujące (radioaktywność)?

Poziom radioaktywności może zostać zmierzony specjalnym urządzeniem pomiarowych. Takie mierniki nazywamy dozymetrami lub licznikami Geigera-Mullera. Dobrej jakości licznik Geigera musi mieć konstrukcję opartą na tubie Geigera. Wiarygodny pomiar promieniowania przez telefon komórkowy jest niemożliwy. Liczniki Geigera powinny być odpowiednio kalibrowane fabrycznie - takie proces przechodzą urządzenia produkowane w fabrykach SOEKS.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl