Miernik promieniowania radioaktywnego
Miernik promieniowania radioaktywnego

Miernik promieniowania radioaktywnego to niezbędne narzędzie dla osób pracujących w dziedzinach związanych z promieniowaniem, takich jak przemysł nuklearny, fizyka eksperymentalna czy kontrola poziomu promieniowania. Jest to urządzenie służące do wykrywania i mierzenia promieniowania radioaktywnego. Zmierzy czy poziom promieniowania jest bezpieczny dla ludzi i urządzeń.

czytaj całość »
Jod na promieniowanie
Jod na promieniowanie

Jodek potasu to związek, który jest podawany w przypadku zagrożenia katastrofą nuklearną, ponieważ jego działanie zapobiega szkodliwym skutkom przyjmowania jodu radioaktywnego. Czym dokładnie jest jodek potasu? Jakie jest jego zastosowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

czytaj całość »
Skutki uboczne radioterapii
Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu leczenie może powodować również skutki uboczne. Jakie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.    

czytaj całość »
Oparzenia popromienne - popromienne zapalenie skóry
Oparzenia popromienne

Oparzenia popromienne to zmiany powstałe na skutek ekspozycji na promieniowanie jonizujące, które są jednym z najczęstszych objawów choroby popromiennej. Warto jednak mieć świadomość, że występują również jako skutek uboczny radioterapii. Czym charakteryzują się oparzenia popromienne, czym jest choroba popromienna? Jak pielęgnować skórę w trakcie radioterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

czytaj całość »
Materiały radioaktywne - jak wykryć?
Materiały radioaktywne

Materiały radioaktywne to substancje, które emitują promieniowanie jonizujące w procesie rozpadu jądra atomowego. Promieniowanie to składa się z cząstek alfa, beta, neutronów i fotonów gamma. Do najczęściej występujących naturalnie materiałów radioaktywnych zaliczamy izotopy uranu, toru, radu, a także izotopy pierwiastków, takich jak potas i węgiel.

czytaj całość »
Co to jest radioterapia?
Co to jest radioterapia?

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, która opiera się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego. Na czym dokładnie polega? Jakie są rodzaje radioterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.    

czytaj całość »
Choroba popromienna
Choroba popromienna

Choroba popromienna to zespół objawów, które są efektem promieniowania jonizującego oddziałującego na ludzki organizm. Jakie mogą być jej przyczyny? Co należy zaliczyć do najpopularniejszych objawów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

czytaj całość »
Skażenie radioaktywne w Goiânii
Skażenie radioaktywne w Goiânii

13 września, kiedy w w miejscowości Goiânia położonej w centralnej części Brazylii doszło do ogromnej tragedii. Na terenie zlikwidowanej 3 lata wcześniej kliniki radioterapii z niewiadomych względów pozostawiony został pojemnik zawierający cez-137, służący do zwalczania komórek rakowych. Wypadek jądrowy spowodowany był bezmyślnością i ciekawością, oraz chciwością.

czytaj całość »
Radioaktywne zegarki, Radium Girls
Radioaktywne zegarki, Radium Girls

Niczego nie świadome dziewczyny często malowały radioaktywną farbą luminesencyjną tarcze zegarków. Pracownice fabryki zabierały ją też do domu, aby bawić się z rodzeństwem, bądź też użytkowały ją do własnych celów. Stosunkowo szybko zaczęły też odczuwać pierwsze objawy kontaktu z promieniotwórczym pierwiastkiem – bolące, wypadające zęby, stały ból kości, osłabienie.

czytaj całość »
Co to jest Urbex?
Co to jest Urbex?

Dlaczego Urbex jest taki popularny? Na czym polega? Dziś to coraz częstsza forma spędzania wolnego czasu lub hobby. Są jednak osoby wśród nas, które nie miały jeszcze okazji się z tym spotkać i to dla Was krótki wstęp o tym, czym tak naprawdę jest Urbex, czyli Urban Exploration (miejska eksploracja).

czytaj całość »
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl