Skutki uboczne radioterapii
Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu leczenie może powodować również skutki uboczne. Jakie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.
Od czego zależą skutki uboczne radioterapii?
Radioterapia to jak wspomniano we wstępie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, która wykorzystuje promieniowanie gamma oraz promieniowanie X. Promieniowanie takie można zmierzyć za pomocą specjalistycznego urządzenia jakim jest
dozymetr (licznik Geigera). Zastosowanie promieniowania jonizującego sprawia, że leczenie może powodować powstawanie skutków ubocznych, które klasyfikuje się jako wczesne oraz późne. Ich rodzaj oraz nasilenie uzależnione jest od:
- dawki promieniowania,
- ogólnego stanu zdrowia pacjenta,
- zastosowanej metody radioterapii,
- obszaru ciała poddanego promieniowaniu.

Wczesne skutki uboczne radioterapii
Wczesne skutki uboczne radioterapii to powikłania, które ujawniają się w trakcie trwania terapii lub do 6 miesięcy od momentu jej zakończenia. Pojawiają się ono dość często, jednak warto mieć świadomość, że z reguły ustępują samoczynnie i nie powodują poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są one bowiem efektem działania promieniowania jonizującego (zobacz artykuł:
promieniowanie jonizujące skutki) na tkanki składające się z szybko dzielących się komórek. Radioterapia sprawia, że ich podział zostaje zahamowany, jednak dojrzałe komórki cały czas pełnią swoją funkcję. Dlatego też tego typu powikłania są z reguły odsunięte w czasie, a okres ich ujawnienia zależy od długości życia dojrzałych komórek.
Popromienne zapalenie skóry
Najczęstszym skutkiem ubocznym jest w tym przypadku
popromienne zapalenia skóry, a oparzenia po radioterapii nasilają się z reguły po 3 miesiącach od jej rozpoczęcia. Inne częste skutki uboczne to m.in.:
- zmęczenie i senność, które nie mijają po odpoczynku,
- drażliwość,
- brak apetytu,
- bóle głowy,
- nudności.
Późne powikłania radioterapii
Radioterapia to metoda leczenia, w przypadku której skutki uboczne mogą wystąpić również po 6 miesiącach od zakończenia terapii. Klasyfikowane są one jako powikłania późne, których pojawienie uzależnione jest od ilości pochłoniętego promieniowania jonizującego, czasu terapii, czy lokalizacji i wielkości naświetlanego nowotworu. Mogą one dotyczyć skóry i objawiać się jako nieodwracalne zwłóknienia, czy wtórne nowotwory. Warto jednak mieć świadomość, że mogą także dotyczyć konkretnych narządów, czego przykładem mogą być płuca, nerki, serce, czy układ pokarmowy. Istotne w tym przypadku staje się zatem regularne przeprowadzanie badań, co pozwoli możliwie najwcześniej wykryć ewentualne powikłania po radioterapii oraz wdrożyć ich leczenie.
Radioterapia w leczeniu nowotworów
Radioterapia to metoda leczenia, która może wywoływać różnego rodzaju powikłania. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to powód do rezygnacji z terapii, ponieważ radioterapia wykazuje dużą skuteczność w leczeniu nowotworów. Co więcej, rozwój nauki i medycyny sprawił, że naświetlenia są coraz dokładniejsze, co pozwala zastosować terapie wyłącznie na chore komórki. W efekcie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań jest znacznie mniejsze. Leczenie radioterapią jest obecnie coraz popularniejsze i coraz szerzej dostępne.