Co to jest radioterapia?
Co to jest radioterapia?

Co to jest radioterapia?

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, która opiera się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego. Na czym dokładnie polega? Jakie są rodzaje radioterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest radioterapia?

Jak wspomniano we wstępie radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów. Wykorzystywane jest w tym przypadku promieniowanie jonizujące, wskutek którego następuje niszczenie chorych komórek, a co za tym idzie zmniejszenie się guza.
 

Skuteczność radioterapii

Co istotne radioterapia mimo iż może powodować różnego rodzaju skutki uboczne jest uznawana za dość bezpieczna metodę leczenia nowotworów. Pacjent, u którego przeprowadzono naświetlenia raka nie stanowi bowiem źródła promieniowania, a co za tym idzie nie jest zagrożeniem dla otoczenia. Potwierdzić mogą to również liczniki Geigera, które są dostępne w ogólnej sprzedaży.
 
 
Prześwietlenie promieniowaniem
 

Rodzaje radioterapii

Radioterapia to metoda leczenia nowotworów, która w praktyce może przebiegać na różne sposoby. Biorąc pod uwagę odległość źródła promieniowania jonizującego od guza nowotworowego wyróżnia się bowiem trzy rodzaje radioterapii, a mianowicie:
  • brachyterapię, w przypadku której źródło promieniowania umieszcza się w samym guzie bądź w jego bezpośredniej okolicy. Metoda znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu raka szyki macicy, czy raka gruczołu krokowego;
  • teleradioterpaię, która jest wykorzystywana w leczeniu większości nowotworów, a źródło promieniowania umieszcza się w tym przypadku w pewnej odległości od chorego;
  • radioterapię radykalną, w przypadku której celem jest całkowite zniszczenie nowotworu;
  • radioterapię paliatywną, która nie usuwa zmian nowotworowych, ale zmniejsza objawy, np. łagodzi bóle nowotworowe przy przerzutach do kości.
Istotne jest także to, że naświetlenia raka to metoda leczenia nowotworów, która może być stosowana samodzielnie lub łączona z chemioterapią. Wiele w tym przypadku zależy od miejsca występowania nowotworu oraz fazy jego rozwoju.
 

Kiedy stosuje się radioterapię?

Radioterapia to metoda leczenia, o wdrożeniu której decyduje lekarz radioterapeuta. Co istotne, może być stosowana zarówno jako leczenie uzupełniające po leczeniu chirurgicznym (np. w przypadku pacjentek poddawanych leczeniu oszczędzającemu raka piersi), jak i w przypadku, gdy zabieg operacyjny był nieradykalny, a badanie histopatologiczne potwierdziło wąskie marginesy chirurgiczne. Poza tym radioterapię stosuje się także w formie leczenia przedoperacyjnego, ponieważ poddanie naświetleniom może pozwolić zmniejszyć wielkość guza, a co za tym idzie ograniczyć radykalność planowanego zabiegu operacyjnego.
 
 
Radioterapia
 

Metoda leczenia nowotworów

Podsumowując należy stwierdzić, że radioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia nowotworów, które wykorzystuje się na różnych stadiach ich rozwoju. Istotne jest także to, że naświetlenia raka są na tyle uniwersalne i skuteczne, że można przeprowadzać je w przypadku nowotworów atakujących różne narządy. Decyzja o wdrożeniu radioterapii pozostaje jednak w gestii lekarza radioterapeuty, który może zalecić ją zarówno przed operacją, jak i jako leczenie uzupełniające.
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl