Jod na promieniowanie
Jod na promieniowanie

Jod na promieniowanie

Jodek potasu to związek, który jest podawany w przypadku zagrożenia katastrofą nuklearną, ponieważ jego działanie zapobiega szkodliwym skutkom przyjmowania jodu radioaktywnego. Czym dokładnie jest jodek potasu? Jakie jest jego zastosowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest jodek potasu?

Jodek potasu stanowi nieorganiczny związek chemiczny, który występuje w postaci bezbarwnych, bezwonnych oraz łatwo rozpuszczalnych w wodzie kryształów. Jest on składnikiem jodyny, płynu Lugola oraz tabletek jodu na promieniowanie. Dodawany jest także do soli kuchennej, co ma na celu podwyższenie w niej zawartości jodu. Wykorzystanie jodku potasu dotyczy przede wszystkim zagrożenia skażeniem promieniotwórczym. Tabletki jodu na promieniowanie, czy płyn Lugola to są bowiem preparatami, które chronią tarczycę przed wchłanianiem jodu radioaktywnego.
 

Zastosowanie jodku potasu

Jak już wspomniano jodek potasu jest składnikiem płynu Lugola, który był podawany jako jod na promieniowanie dla dzieci po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Obecna wiedza pozwala stwierdzić, że było to działanie bezpodstawne, ponieważ występujące wówczas promieniowanie jonizujące nie zagrażało Polsce. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że w przypadku wysokiego poziomu promieniowania podawanie jodku potasu jak najbardziej ma sens, ponieważ związek ten redukuje negatywne skutki działania jodu w postaci promieniotwórczej, których następstwem może być choroba popromienna. Oczywiście wymaga to dobrania odpowiedniej dawki, w związku z czym wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

 
Choroba popromienna
 

Dawkowanie jodku potasu

W przypadku osób narażonych na ekspozycję dużych dawek promieniowania jonizującego zaleca się zażywanie tabletek z jodkiem potasu, które są pozwalają dostarczyć organizmowi stabilnego jodu. Ogranicza to ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy oraz zapalenia tego gruczołu. Przyjmowanie jodku potasu praktykowane jest również w przypadku konieczności szybkiej poprawy zaawansowanej niedoczynności tarczy, jednak należy wyraźnie podkreślić, że jest to działanie, które przynosi krótkoterminowe efekty. O tym jak przyjmować tabletki jodku potasu decyduje lekarz. Poziom promieniowania człowieka można mierzyć za pomocą specjalistycznego urządzenia jakim jest dozymetr (znany też jako licznik Geigera).
 
 
Płyn Lugola
 

Przeciwwskazania do przyjmowania jodku potasu

Jodek potasu należy przyjmować według zaleceń lekarza specjalisty, jednak warto mieć świadomość, że istnieją również wyraźne przeciwwskazania, by tego nie robić. Tabletki jodu na promieniowanie mogą bowiem powodować skutki uboczne, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
 
 • ostre zapalenie naczyń,
 • toksyczne zapalenie tarczycy,
 • zmiany skórne,
 • uczucie pieczenia,
 • zapalenie naczyń z hipokomplementemią,
 • hiperkaliemia, jeśli stosuje się również leki moczopędne oszczędzające potas.
Zaleca się również, by jodku potasu nie przyjmowały osoby, które:
 • cierpią na nadczynność tarczycy,
 • są uczulone na składnik preparatu,
 • posiadają stany zapalne, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • chorują na zaburzenia pracy naczyń krwionośnych,
 • chorują na zapalenie skóry Duhringa.

 

Płyn Lugola

 

Jodek potasu w przypadku zagrożenia

Podsumowując należy stwierdzić, że jod na promieniowanie może być przyjmowany wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach, a dawka powinna być skonsultowana z lekarzem specjalistą. Przyjmowanie go na własną rękę może bowiem powodować poważne skutki uboczne.
 
Skażenie radioaktywne
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl