Płyn Lugola do picia - kiedy stosować
Płyn Lugola do picia - kiedy stosować

Płyn Lugola do picia - kiedy stosować

Płyn Lugola swoją popularność w Polsce zdobył w 1986 roku, czyli po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Chroni bowiem przed radioaktywnym izotopem I-131. Czym dokładnie jest płyn Lugola? Kiedy się go stosuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.    

 

Czym jest płyn Lugola?

Płyn Lugola znany też jako jod na promieniowanie to wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu, który został opracowany w XIX wieku przez Jeana Lugola. Stosowany jest głównie jako środek antyseptyczny, a jego popularność w Polsce znacznie wzrosła w 1986 roku, czyli po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Był on wówczas podawany głównie dzieciom, co miało na celu zahamowanie wchłaniania przez tarczycę szkodliwego izotopu jodu I-131. Wybuch wojny w Ukrainie oraz działania prowadzone w rejonie Czarnobyla spowodowały ponowny wzrost zainteresowania płynem Lugola, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: płyn Lugola zastosowanie.

 

Płyn Lugola 

 

Płyn Lugola - zastosowanie

Jak już wspomniano płyn Lugola stosowany jest obecnie głównie jako środek antyseptyczny do użytku zewnętrznego. Wykorzystuje się go do odkażania powierzchni nieuszkodzonej skóry, brzegów ran, czy niewielkich otarć i zadrapań. Roztwór wodny wykorzystuje się także do płukania gardła. Warto również mieć świadomość, że płyn Lugola może być wykorzystywany także jako tyreaostatyk, co jest możliwe dzięki wysokiej zawartości jodu. W efekcie hamuje on działanie peroksydazy tarczycowej, co jest pożądane w przypadku konieczności szybkiej poprawy klinicznej u pacjentów z zaawansowaną niedoczynnością tarczycy. Należy jednak wiedzieć, że efekt ten jest krótkotrwały, a preparaty jodu nie powinny być stosowane długookresowo. Warto także wspomnieć, że płyn Lugola podawany jest również osobom przygotowywanym do operacji usunięcia gruczołu tarczycy.

 

Promieniowanie jonizujące - płyn Lugola

 

Płyn Lugola a promieniowanie jonizujące

Wybuch elektrowni w Czarnobylu spowodował, że polskim dzieciom zaczęto podawać płyn Lugola, co miało uchronić je przed wchłanianiem szkodliwego izotopu jodu I-131. Dziś wiadomo, że promieniowanie jonizujące w Polsce nie było wówczas na tyle silne, by było to uzasadnione działanie. W efekcie choroba popromienna wywołana przez Czarnobyl nie zagrażała polskim dzieciom, a podawanie płynu Lugola było błędnym działaniem, co wynikało z niewiedzy spowodowanej blokadą informacji ze strony ZSRR.

 

Płyn Lugola skutki uboczne

Warto zatem wyraźnie podkreślić, że płyn Lugola mimo iż skutecznie zapobiega niektórym objawom jakie wywołuje choroba popromienna to nie może być podawany bez uzasadnionej przyczyny. Jest on bowiem przeznaczony do stosowania zewnętrznego, a spożywanie go może wywoływać wiele szkód w organizmie.

 

Katastrofa atomowa

 

Kiedy stosować płyn Lugola

Płyn Lugola to preparat, który należy zażywać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Powinien być on stosowany wyłącznie w użytku zewnętrznym. Działania profilaktyczne nie mają w tym przypadku bowiem żadnego sensu, a każdy powinien mieć świadomość, że mogą być bardzo szkodliwe. O zagrożeniu promieniowaniem jonizującym i zagrożeniem wynikającym z katastrof atomowych informuje Państwowa Agencja Atomistyki. Poziom promieniowania jonizującego (radioaktywność) można też zmierzyć samodzielnie korzystając z przeznaczonych do tego celu urządzeń - są nimi dozymetry znane też jako liczniki Geigera. To proste w obsłudze urządzenia pozwalające określić poziom promieniowania i stwierdzić czy jest on podniesiony. Dobrej jakości liczniki Geigera pozwalają także określić dawkę promieniowania przyjętą w ciągu całego dnia lub dłuższego okresu czasu.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl