Pożary w Czarnobylu - zagrożenie skażeniem radioaktywnym
Pożary w Czarnobylu - zagrożenie skażeniem radioaktywnym

Pożary w Czarnobylu - zagrożenie skażeniem radioaktywnym

Od 4 kwietnia w Czarnobylu trwają pożary lasów. Objęte nimi są rejony wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Pożar zbliżył się do bloku IV elektrowni i składu odpadów radioaktywnych na odległość 2 kilometrów. Mimo to władze ukraińskie jak i polskie uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma zagrożenia dla elektrowni jądrowej. Zagrożenie jest określane jako wyłącznie lokalne. Nie zgadza się z tym prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemalienko - określił on sytuację jako krytyczną. W jego opinii ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria. 

 

Czarnobyl licznik Geigera

Skażenie w Czarnobylu

Pożary w okolicach Czarnobyla są efektem długotrwałej suszy, choć policja ukraińska podejrzewa też celowe podpalenie. Teren ten jest silnie zalesiony. Ograniczenia w poruszaniu się w tych rejonach ograniczają działalność ludzi i sprzyjają rozwojowi przyrody. Katastrofa w Czarnobylu miała miejsce w 1986 roku, ale nadal jest to miejsce składowania odpadów radioaktywnych stale monitorowane przez naukowców z całego świata i prawdopodobnie pozostanie tak jeszcze przez setki lat. Czarnobyl jest oczkiem w głowie dla wszystkich państw europejskich od czasu katastrofy w tamtejszej elektrowni atomowej, która spowodowała skażenie promieniotwórcze na olbrzymią skalę. Na podstawie tych wydarzeń powstał dość popularny serial choć faktyczny przebieg wydarzeń z tamtych dni nadal nie jest do końca jasny.

 

Urbex w Czarnobylu

Czarnobyl jest popularnym celem dla turystów, także z Polski. Wielu miłośników Urbex odwiedza to miejsce, często zwiedzając oficjalnie niedostępne rejony otaczające elektrownię atomową. W rejonie otaczającym elektrownię atomową poziom promieniowania jonizującego jest nadal podwyższony. Co to jest Urbex?

 

Licznik Geigera do Czarnobyla 

 

Licznik Geigera jaki kupić?

Jeśli chcemy zakupić licznik Geigera dobrze na początku ustalić do czego będziemy go używać. Dostępne są droższe i tańsze modele. Jest pewien próg poniżej którego lepiej nie schodzić. Tanie mierniki produkcji azjatyckiej lub urządzenia które można podpiąć do telefonu nie nadają się do pomiaru promieniowania jonizującego. Dozymetr dający wiarygodne wyniki powinien być oparty na tubie Geigera.

Soeks Quantum

Istnieją urządzenia przeznaczone do profesjonalnych zastosowań takie jak miernik promieniowania jonizującego Soeks Quantum, które wyposażone są w 2 tuby Geigera i pozwalają na ustawienie wielu parametrów i zapis dokładnych danych pomiarowych. Profesjonalny dozymetr daje bardzo dokładne wyniki pomiaru i ułatwia odnalezienie źródła promieniowania. 

Soeks 112

Dla osób szukających przede wszystkim urządzenia, które będzie im towarzyszyło przez długi okres czasu, a ważniejsze niż mega dokładność pomiaru jest długa praca na zasilaniu i mały rozmiar powstał dozymetry osobiste. Są to urządzenia niedużych rozmiarów, lekkie które szybko aktualizują pomiar i posiadają sygnalizację dźwiękową, która informuje o przekroczeniu progu alarmowego nawet gdy dozymetr osobisty jest w plecaku, kieszeni. Dla osób zainteresowanych tego typu miernikami polecamy Soeks 112. Jest to mały dozymetr przypominający kształtem gruby długopis. Dzięki takiemu kształtowi rozmiar urządzenia został maksymalnie zminiaturyzowany zważywszy, że znajduje się w nim normalna tuba Geigera.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl