Co to jest Urbex?
Co to jest Urbex?

Co to jest Urbex?

Obserwujemy rosnące zainteresowanie Urbexem w Polsce. Jeszcze niedawno całkiem obce pojęcie, dziś – coraz częstsza forma spędzania wolnego czasu lub hobby. Są jednak osoby wśród nas, które nie miały jeszcze okazji się z tym spotkać i to dla Was krótki wstęp o tym, czym tak naprawdę jest Urbex, czyli Urban Exploration (miejska eksploracja).

Tematy które poruszamy w tym artykule:

  1. Urban Exploration
  2. Eksploracja miejska
  3. Opuszczone miejsca
  4. Licznik Geigera Urbex
  5. Eksploracja miejsc opuszczonych

 

Urban Exploration

Słowo Urbex pochodzi od połączenia i skrócenia dwóch angielskich słów: urban (w wolnym tłumaczeniu oznacza miejski), oraz exploration (eksploracja). Najprościej tłumacząc Urban Exploration to nic innego jak rodzaj aktywności mający na celu eksplorowanie opuszczonych, starych, niedostępnych bądź ukrytych czy zniszczonych budynków i instalacji wykonanych przez człowieka. Czyli eksploracja opuszczonych miejsc,  zwiedzanie opuszczonych budynków. Często są to porzucone fabryki, bunkry, szpitale, a także opuszczone kamienice, czy bazy wojskowe. Zapytać można ‘ale po co?’. Odpowiedzi jest wiele - dla każdego cel odwiedzenia takiego miejsca może być inny. Najważniejsze jest jednak odnaleźć duszę w zapomnianych miejscach.

 

Urban Exploration

 

Eksploracja miejska

Choć nazwa nie brzmi zbyt groźnie należy pamiętać, że zwiedzanie miejsc opuszczonych może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Aby ich uniknąć niezbędne jest gruntowne przygotowanie się. Eksploracja miejska wymaga zabezpieczenia się, w związku z tym dla osób, które nigdy nie były, a pragną rozpocząć przygodę z Urbexem zrobiliśmy krótką listę rzeczy absolutnie niezbędnych. I tak oto na naszej liście w TOP3 ląduje kask – opuszczone miejsca zazwyczaj nagryza ząb czasu, stąd też ryzyko, że na naszą głowę może spaść deska, bądź fragment cegły. A przezorny zawsze ubezpieczony! Kolejną niezbędną rzeczą są wysokie buty z grubą podeszwą – chyba nikt nie chciałby nadziać się na wystającą śrubę, bądź gwóźdź w trakcie trwania wycieczki? Jeśli mamy już ochronioną głowę i stopy to warto pamiętać o rękawicach i dobrej latarce.

A jeśli nie znamy miejsca, do którego się udajemy to w wyposażeniu nie może zabraknąć licznika Geigera! Jest to przydatne zwłaszcza jeśli wybieramy się w rejony elektrowni (Czarnobyl) lub starych jednostek wojskowych, bunkrów. Licznik Geigera (dozymetr) wykrywa i mierzy promieniowanie jonizujące, które w nadmiarze może doprowadzić do śmierci człowieka! Licznik Geigera to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pełni ogromną rolę wśród tak zwanych urbexów – określa poziom radioaktywności w danym miejscu, oraz ma możliwość zapisu danych, co ułatwia porównywanie wyników. Dla osób przebywających w miejscach gdzie może występować szczególnie wysoka radiacja przeznaczony jest profesjonalny licznik Geigera.

 

Urbex

 

Opuszczone miejsca

Zwiedzanie miejsc opuszczonych może być fascynującą przygodą, pod warunkiem że zapewnimy sobie bezpieczeństwo i znajdziemy odpowiednie miejsce. Jednym z najciekawszych miejsc, gdzie jest uprawiania eksploracja miejska jest Czarnobyl i okolice tamtejszej elektrowni atomowej. Na terenie Ukrainy, w okolicach Czarnobyla w nocy, z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w skutek awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, ogromnego pożaru, a także rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. W wyniku tego wypadku zmarło bezpośrednio 31 osób, natomiast liczba ofiar, która doznała chorób popromiennych nie jest dokładnie znana. Szacuje się ją na około 200-250 tysięcy ludzi. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej, w związku z którą przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Dziś na tych opuszczonych z dnia na dzień terenach bardzo chętnie uprawiany jest Urban Exploration. Ze względu na ciągły, wysoki wskaźnik promieniowania zalecamy zabrać tam ze sobą licznik Geigera

Jeśli wyprawa poza granice kraju to zbyt dużo na pierwszy krok na zwiedzanie opuszczonych obiektów to mamy dobrą informacje – w Polsce również są ciekawe miejsca na uprawiania Urban Exploration. Jednym z nich jest opuszczony szpital widmo w Legnicy. Historia tego budynku sięga lat 30tych XX wieku, kiedy został wybudowany przez Niemców w celu leczenia rannych. Po drugiej wojnie światowej został przejęty przez wojska radzieckie, a wiele pomieszczeń do dnia dzisiejszego w nienaruszonym stanie czeka na nowych, głodnych przygód urbexów. To doskonałe miejsce dla osób chcących poznać historię i chcących przenieść się do poprzedniego wieku. Niesamowite wrażenia dla osób uprawiających urbex!

 

Licznik Geigera Soeks 112

 

Licznik Geigera Urbex

Jeśli planujesz zakupić licznik Geigera Mullera na wyprawy urbeksowe szukasz urządzenia niewielkiego, poręcznego i pracującego na zasilaniu bateryjnym (ważne żeby móc szybko wymienić baterie). Do takiego celu stworzony został dozymetr osobisty Soeks 112. Jest to miniaturowy dozymetr posiadający profesjonalną tubę Giegera SBM 20-1 co gwarantuje dokładny i wiarygodny pomiar. Soeks 112 pozwala na mierzenie zakumulowanej dawki promieniowania tzn ile promieniowania zostało przyjęte w określonych okresie czasu, na przykład w ciągu całodziennej eksploracji.

Pamiętaj, że prawdziwy licznik Geigera to konstrukcja dedykowana do pomiaru promieniowania jonizującego oparta o tubę Geigera i kalibrowana fabrycznie. Tanie mierniki i akcesoria podłączane do telefonów nie są w stanie podawać wiarygodnych odczytów!

 

Opuszczone miejsca

 

Eksploracja miejsc opuszczonych

Chcąc podsumować Urbex możemy napisać, że jest to sposób na spędzenie wolnego czasu i jednocześnie przeniesienie się w nim do przeszłości. To super zabawa, która uczy, fascynuje i daje ogromną dawkę adrenaliny. Zachęcamy Was serdecznie do spędzenia wolnego czasu na eksploracji miejskiej, ale pamiętajcie – najważniejsze to bezpieczeństwo i dobre przygotowanie się! Życzymy wielu ciekawych miejsc do zobaczenia!

 

Podobne artykuły:

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl