Skażenie promieniotwórcze w Polsce
Skażenie promieniotwórcze w Polsce

Skażenie promieniotwórcze w Dąbrowie Górniczej - tą informację potwierdziła Państwowa Agencja Atomistyki. Źródłem skażenia radioaktywnego jest skup złomu w Dąbrowie Górniczej. Promieniowanie radioaktywne w dużych dawkach jest szkodliwe, a nawet zabójcze dla ludzi.

 

Skażenie promieniotwórcze w Dąbrowie Górniczej?

Co spowodowało skażenie promieniotwórcze w Polsce, a konkretnie w Dąbrowie Górniczej? Najprawdopodobniej przyczyną jest paczka wysłana ze wsi pod Wrocławiem na adres skupu złomu w Dąbrowie. Zawartość przesyłki to radioaktywny nikiel. Źródłem radioaktywnego niklu był najprawdopodobniej chromatograf, czyli urządzenie wykorzystywane do analiz w specjalistycznych laboratoriach. Zostało ono rozmontowane przez dwóch braci (17 i 19 lat), którzy następnie wysłali go do skupu złomu w Dąbrowie Górniczej. Do końca nie jest jasne jak pozyskali oni chromatograf.

Radioaktywny nikiel został zabezpieczony, a sprawą obecnie zajmuje się policja i prokuratura. Bracia mogą usłyszeć zarzut spowodowania zagrożenia życia i zdrowia. Materiały promieniotwórcze są niebezpieczne dla ludzi. Mogą powodować poważne skutki zdrowotne, spowodować zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, a w przypadku ekspozycji na duże dawki powodują chorobę popromienną i śmierć. O tym do czego może prowadzić skażenie promieniotwórcze można przekonać się oglądając choćby niedawno stworzony serial Czarnobyl. Miejsce to jest obecnie często odwiedzanych przez osoby uprawiające Urbex (co to jest Urbex?).

  

Do czego był wykorzystywany radioaktyny nikiel?

Radioaktywny Nikiel jest produkowany w procesie spalania krzemu w gwiazdach. Znajduje zastosowanie w geochemii izotopowej - może być stosowany do określania wieku meteorytów czy określania zawartości pozaziemskiego pyłu w lodzie lub osadach. Od tysięcy lat ludzie wykorzystywali nikiel (często nieświadomie) do produkcji broni, narzędzi, okrętów wojennych czy też monet. Górnicy pracujący w kopalniach niklu za pogarszające się zdrowie obwiniali złe duchy... 

Dozymetr osobisty SOEKS 112

Dozymetr osobisty SOEKS 112

Urządzenie do pomiaru radioaktywności

Jak można zmierzyć poziom radioaktywności czyli promieniowanie jonizujące? Do tego celu stworzone zostały specjalne urządzenia - liczniki Geigera (inaczej dozymetry). Licznik Geigera to urządzenie do pomiaru radioaktywności przez pomiar dawki promieniowania jonizującego lub aktywności promieniotwórczej. Takim urządzeniem jest na przykład mutlitester Soeks Ecovisor F4 - podstawowe urządzenie do pomiaru radioaktywności, ale popularne są także liczniki określane jako dozymetr osobisty - są to małe, podręczne mierniki które można mieć zawsze przy sobie (w pracy czy na wycieczce do Czarnobyla). Licznik Geigera pozwala na określenie przyjętych dawek promieniowania, emisji cząstek alfa, beta, gamma. Liczniki Geigera są wykorzystywane w laboratoriach, szpitalach, są używane przez służby mundurowe. Jak pokazuje opisywane skażenie promieniotwórcze w Dąbrowie Górniczej mogą być bardzo przydatne także w skupach złomu czy też we wszystkich firmach, które nie są pewne pochodzenia zakupowanych materiałów. Taka inwestycja może często ochronić zdrowie czy nawet życie osób mających kontakt z materiałami lub substancjami pochodzącymi z niepewnego źródła.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl