Wraz z troską o zdrowie rośnie także pytanie o skuteczność i bezpieczeństwo metod dezynfekcji. Jedną z popularnych praktyk jest ozonowanie owoców i warzyw. Jednak czy ozon jest rzeczywiście bezpieczny dla zdrowia? W kontekście skuteczności procesu oczyszczania warto też przyjrzeć się jednemu z nowoczesnych rozwiązań. Mowa o myjce Milerd Detoxer, która do dezynfekcji żywności wykorzystuje technologię ozonowo-ultradźwiękową. Czy można polegać na ozonie w oczyszczaniu produktów spożywczych? Jak wygląda bezpieczeństwo ozonowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!
Szkodliwość ozonu. Czy ozon jest szkodliwy dla człowieka?
Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu (O3), która jest znana ze swoich silnych właściwości utleniających. W naturalnych warunkach ozon powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania UV na cząsteczki tlenu w atmosferze. Jednak w kontekście ozonowania owoców i warzyw, jest on generowany sztucznie za pomocą ozonatorów. Te urządzenia wytwarzają ozon poprzez proces elektrycznego rozkładu tlenu (O2). Następnie jest on wykorzystywany do dezynfekcji żywności.
W odpowiednich stężeniach, jakie się normalnie spotyka, działanie ozonu jest neutralne. Co więcej, odpowiednio stosowany, może być skutecznym narzędziem w utrzymaniu higieny i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Jednak trzeba uważać na wysoki poziom ozonu, ponieważ w takiej sytuacji mogą pojawić się negatywne skutki zdrowotne, takie jak podrażnienia dróg oddechowych, choroby układu oddechowego czy bóle głowy.
Myjki ozonowo-ultradźwiękowe nowej generacji, takie jak myjka Milerd Detoxer, są świetnym przykładem wykorzystania i działania ozonu w dezynfekcji owoców i warzyw. Dzięki nim można cieszyć się czystymi i bezpiecznymi produktami spożywczymi, bez obaw o ich szkodliwość dla zdrowia. Obecnie tylko myjka Milerd Detoxer posiada badania potwierdzające, że nie usuwa witamin i składników odżywczych z żywności.
Na czym polega ozonowanie owoców i warzyw? Jak powstaje ozon?
Ozonowanie owoców i warzyw to proces dezynfekcji, który jest uznawany za skuteczną metodę usuwania pestycydów, bakterii i innych zanieczyszczeń z produktów spożywczych. Jest to szczególnie ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo spożywania produktów, które mogą być narażone na różne szkodliwe substancje w trakcie procesu uprawy, przechowywania czy transportu.
Usuwanie szkodliwości, czyli proces ozonowania polega na zastosowaniu ozonu – specjalnego gazu do dezynfekcji. Ozon ma silne właściwości utleniające. Oznacza to, że jest zdolny do zniszczenia szkodliwych substancji, w tym bakterii, wirusów, grzybów oraz pestycydów. Nie pozostawia przy tym szkodliwych śladów chemicznych na produktach spożywczych.
Działanie bakteriobójcze ozonu polega na atakowaniu struktury komórek patogenów, co prowadzi do ich unicestwienia. Właściwości te pozwalają na skuteczne usuwanie patogenów z powierzchni owoców i warzyw. Przyczynia się do poprawy ich jakości i przedłuża ich trwałość.
Warto zaznaczyć, że usuwanie szkodliwości poprzez ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi jeśli stężenia ozonu nie są wysokie. Nowoczesne urządzenia oczyszczające żywność jak Milerd Detoxer nie pozostawia on żadnych szkodliwych substancji chemicznych na produktach spożywczych. Ozonowanie w przypadku myjki ozonowo-ultradźwiękowej jest bezpieczne ponieważ zastosowanie ultradźwięków umożliwiło wykorzystywanie ozonu w małych stężeniach (w przeciwieństwie do starszego typu ozonatorów - wady ozonowania żywności). Dzięki temu po użyciu myjki Detoxer można cieszyć się owocami i warzywami, które nie tylko są czyste i wolne od zanieczyszczeń. Zachowują one także swoje naturalne walory smakowe i odżywcze.
Wykorzystanie ozonu w myjkach ozonowo-ultradźwiękowych. Czy ozonator jest szkodliwy?
Podczas rozważań nad zakupem myjki ozonowo-ultradźwiękowej do oczyszczania żywności i przedmiotów mogą pojawić się pewne wątpliwości. Czy ozonator domowy jest szkodliwy? Wspomniana wcześniej myjka Milerd Detoxer to przykład nowoczesnej myjki drugiej generacji, która wykorzystuje odpowiedni poziom ozonu w celu skutecznego oczyszczania żywności i przedmiotów. Dzięki zastosowaniu aktywnego tlenu, urządzenie usuwa szkodliwe substancje chemiczne, pestycydy oraz bakterie. Zapewnia przez to czystość i bezpieczeństwo produktów spożywczych.
Warto zaznaczyć, że myjka Milerd Detoxer wykorzystuje ozon tylko jako dodatek do głównego działania – kawitacji ultradźwiękowej. Stężenie ozonu w odległości 1 metra od urządzenia wynosi mniej więcej 0,03 ppm, co jest około 100 razy mniejsze niż stężenie ozonu produkowanego przez tradycyjne ozonatory. Dzięki temu urządzenie zapewnia skuteczne oczyszczanie, jednocześnie minimalizując ryzyko negatywnego wpływu na produkty i zdrowie.
Odpowiedź na pytanie – czy ozon jest szkodliwy, brzmi – nie. Ponadto korzyści wynikających z wykorzystania ozonu w procesie dezynfekcji jest wiele. Oprócz skutecznej eliminacji szkodliwych substancji ozonowanie pozwala zachować naturalną świeżość i smak produktów spożywczych oraz przedłuża ich trwałość. Dzięki temu można cieszyć się czystymi i bezpiecznymi produktami spożywczymi. Te z kolei przyczyniają się do zachowania zdrowia i dobrej kondycji.
Przebadana i potwierdzona skuteczność myjki Milerd Detoxer w laboratoriach UFAG w Szwajcarii oraz polskich laboratoriach stanowi dowód na jej wysoką jakość i skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń z żywności i przedmiotów.