Dezynfekcja żywności
Dezynfekcja żywności - W TOKU, rozbudować mocno po whitepress

Dezynfekcja żywności

Dezynfekcja żywności jest bardzo ważna ponieważ zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchnia produktów spożywczych są przyczyną licznych chorób. Od dawna stosuje się różnorodne sposoby na dezynfekcję żywności w domu. Obecnie dostępne są też nowe, znacznie skuteczniejsze metody. W niniejszym artykule przedstawiamy te najpopularniejsze i te najbardziej skuteczne.

 

Ozonowanie żywności

Dezynfekcja ozonem produktów spożywczych w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym i skutecznym sposobem na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów z żywności. W tym celu można zakupić urządzenie zwane generatorem ozonu.

Czym jednak jest samo ozonowanie? Ozonowanie to oczyszczanie aktywnym tlenem. Jest to bezpieczny proces, ponieważ ozon bardzo szybko rozkłada się i przekształca w dwuatomowy tlen.

Ozonowanie usuwa z żywności m.in. pestycydy, azotany, antybiotyki, konserwanty czy zanieczyszczenia metaliczne. Niszczy również wirusy, bakterie, pleśnie i zarodniki grzybów. Ponadto odświeża i poprawia smak produktów spożywczych, jednocześnie przedłużając ich okres do spożycia.

Ozonowanie żywności klasycznymi ozonatorami jest jednak niebezpieczne. Co więcej uszkadzają one strukturę oczyszczanych produktów - ozonowanie żywności wady.

 

Poddanie żywności działaniu wysokiej temperatury

Dezynfekcja żywności w domu jest najczęściej wykonywana poprzez umycie produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa czy jajka gorącą wodą. Znaczna większość drobnoustrojów ginie już w temperaturze 70 stopni Celsjusza, jednak zaleca się, aby sparzyć produkty spożywcze wrzątkiem.

 

Owoce i warzywa

 

Dezynfekcja żywności roztworem wody, octu i sodu

Poddanie owoców i warzyw działaniu wody, octu oraz sodu to prosta metoda na pozbycie się pestycydów, nie tylko bakterii i wirusów z ich powierzchni. Na czym to polega? Najpierw należy stworzyć owocom i warzywom kwaśne, czyli przygotować roztwór z wody i octu (1 litr wody + 100 ml octu) i myć w nim produkty spożywcze przez około 3 minuty.

W następnej kolejności należy płukać wyjęte owoce i warzywa w roztworze zasadowym (1 litr wody + 1 łyżka sody) przez kolejne 3 minuty. Ostatnim krokiem jest dokładnie wypłukanie owoców i warzyw w czystej wodzie.

 

Płyny do mycia warzyw i owoców

Płyny do mycia warzyw i owoców działają tak, jak wyżej opisany sposób. Pozwalają one jednak na oszczędność czasu. W składzie takich płynów znajdują się substancje pochodzenia roślinnego, które nie wywołują alergii, są biodegradowalne oraz bezpieczne dla człowieka.

Są to środki łagodne dla skóry dłoni i nie mające zapachu, bądź wzbogacone o delikatny i naturalny zapach, który jednak nie wpływa na zapach owoców i warzyw. Środki do mycia warzyw oraz owoców likwidują bakterie, resztki nawozów i pestycydów i wszelkie zanieczyszczenia takie jak pozostałości ziemi.

 

Dezynfekcja warzyw i owoców

 

Najlepsza metoda dezynfekcji warzyw i owoców

Wszystkie opisane metody dezynfekcji mają swoje wady, nie są wygodne i przede wszystkim nie zapewniają maksymalnej skuteczności oczyszczania. Dlatego od lat trwają badania nad automatycznymi systemami oczyszczającymi żywność i usprawniającymi proces dezynfekcji. Od niedawna na rynku dostępne są myjki do oczyszczania żywności wykorzystujące technologie ultradźwiękową i oczyszczanie ozonem. Myjka do oczyszczania żywności Milerd Detoxer dodatkowo wykorzystuje zaawansowaną technologię Megasonic Cleaning, która jest wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle precyzyjnym i medycznym. Myjka od oczyszczania Milerd usuwa zanieczyszczenia z produktów spożywczych w kilka minut. Wystarczy umieścić oczyszczane owoce, warzywa czy mięso w pojemniku z wodą i włożyć do niego myjkę Detoxer. Po kilku minutach są one czyste i gotowe do spożycia. Co istotne Milerd Detoxer nie usuwa substancji odżywczych i witamin znajdujących się w oczyszczanych produktach. Jest to znacząca przewaga tego urządzenia nad klasycznymi ozonatorami. Myjka posiada badania wykonane w europejskich laboratoriach potwierdzające skuteczność oczyszczania. Jak działa myjka do żywności?

 

Myjka do oczyszczania żywności

 

Jak wykryć szkodliwe substancje w żywności?

Czy możliwe jest wykrycie niepożądanych, szkodliwych substancji w żywności? Tak. Od kilku lat dostępne są urządzenia pomiarowe pozwalające na określenie zdatności do spożycia surowych produktów spożywczych - owoców, warzyw, mięsa, ryb. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest Soeks Ecovisor F4. Jest to miernik azotanów, który na podstawie analizy składu produktów spożywczych określa ich ogólną zdatność do spożycia. Urządzenie wykrywa też obecność niepożądanych substancji. Pomiaru dokonujemy poprzez wbicie sondy miernika w testowany produkt. Wynik pomiaru jest prezentowany w prostej formie na wyświetlaczu urządzenia.

 

Soeks Ecovisor F4 

 

Dezynfekcja produktów spożywczych to nie wszystko

Poza dezynfekcją żywności takiej jak owoce, warzywa czy jajka, warto również zadbać o odkażenie opakowań produktów spożywczych takich jak szynka, ser czy parówki. W tym celu najlepiej poddać je działaniu gorącej wody lub umyć wodą z płynem do naczyń, upewniając się jednak przedtem, że opakowania nie są nieszczelne.

Oprócz tego, warto dbać o czystość rąk i przed każdorazowym spożywaniem i przygotowywaniem żywności mieć czyste ręce. W sklepie również warto ubierać jednorazowe rękawiczki i po zrobieniu zakupów wyrzucić je do kosza. Ponadto, warto dbać o dezynfekcję sprzętów kuchennych i samej kuchni.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl