SR Tech
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Oferta

Źródła promieniowania elektromagnetycznego

blog SRTech

Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane jest zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny. Jakie są więc jego źródła? Czy jest ono szkodliwe dla człowieka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne?

Promieniowanie elektromagnetyczne to jeden z trzech sposobów przenoszenia energii (obok przewodnictwa i konwekcji). Polega on na emisji fal elektromagnetycznych lub cząstek ze źródła promieniotwórczego. Jak wspomniano we wstępie bowiem pole elektromagnetyczne występuje zarówno w sposób naturalny, jak i jest wytwarzane przez urządzenia wykorzystywane przez człowieka. Fale lub cząstki rozchodzą się w tym przypadku w przestrzeni, a co za tym idzie nie wymagają pośrednika materialnego pomiędzy źródłem, a odbiornikiem.

 

Promieniowanie elektromagnetyczne 

 

Źródła promieniowania elektromagnetycznego

W przypadku promieniowania elektromagnetycznego istotne jest przede wszystkim to, że jest ono wytwarzane zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny. W efekcie nie da się go uniknąć, co powoduje, że pole elektromagnetyczne towarzyszy człowiekowi praktycznie cały czas. Jego źródła klasyfikuje się bowiem jako:

  • naturalne, którego przykładem może być promieniowanie słoneczne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie termiczne ciała, ziemskie pole magnetyczne, czy wyładowania atmosferyczne;
  • sztuczne, które wytworzone są przez człowieka w sposób celowy bądź przypadkowy. Promieniowanie emitują bowiem różnego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz instalacje elektryczne. Inne określenie sztucznego promieniowania elektromagnetycznego to elektrosmog.

 

Źródło promieniowania

 

Czy promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla człowieka?

W kontekście promieniowania elektromagnetycznego istotną kwestią jest szkodliwość fal dla człowieka. Warto zatem mieć świadomość, że negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na ludzkie samopoczucie i zdrowie może mieć zarówno promieniowanie powstałe w sposób naturalny (np. promieniowanie UV), jak i wytworzone sztucznie (np. mikrofale). Szkodliwość uzależniona jest jednak od wielu czynników, a najważniejsze kwestie w tym przypadku to:

  • rodzaj, częstotliwość i natężenie (mocy) źródła emisji,
  • długość ekspozycji na oddziaływanie pola w czasie,
  • umiejscowienie rozkładu napromienienia na ciało człowieka (całe ciało czy tylko jego fragment),
  • kondycja organizmu,
  • stopień zastosowanej ochrony przed promieniowaniem.

Jak sprawdzić szkodliwość pola elektromagnetycznego w naszej okolicy czy w urządzeniach z których korzystamy? Służą do tego mierniki pola elektromagnetycznego. Można je znaleźć także w naszym sklepie internetowym.

 

Pomiar źródła promieniowania

 

Oddziaływanie fal elektromagnetycznych na człowieka

Jedną z najważniejszych kwestii w kontekście szkodliwości jest częstotliwość fal elektromagnetycznych oddziałujących na człowieka. Warto bowiem mieć świadomość, że fale o niskiej częstotliwości nie wywołują praktycznie żadnego wpływu na organizm ludzki, a im wyższa częstotliwość tym większe ryzyko wystąpienia negatywnych objawów przyjęcia nadmiernej dawki promieniowania. Najgroźniejsze jest oczywiście sztuczne pole elektromagnetyczne, którego przykładem mogą być fale radiowe, czy mikrofale.

Podsumowując należy stwierdzić, że źródła promieniowania elektromagnetycznego mogą być naprawdę różne. Z uwagi na fakt, że występuje ono zarówno w sposób naturalny, jak i jest sztucznie wytwarzane przez człowieka warto zdawać sobie sprawę, że nie da się go całkowicie uniknąć.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl