Elektrosmog w Polsce

Elektrosmog w Polsce

Zgodnie z doniesieniami Radia Kraków, NIK czyli Najwyższa Izba Kontroli bada jak Polacy są chronieni przed elektrosmogiem. Wielu ekspertów uważa, że jest on wysoce szkodliwy dla zdrowia i może powodować choroby zagrażające życiu takie jak nowotwór mózgu, nowotwór nerwu słuchowego, a także negatywnie wpływać na samopoczucie.

 

Elektrosmog

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) to promieniowanie elektromagnetyczne o różnej częstotliwości. Istnieje tam gdzie mamy do czynienia z przepływem prądu. Jego źródłem są telefony komórkowe, urządzenia AGD, stacje nadawcze (np anteny TV, radiowe), linie energetyczne itp. Występowanie elektrosmogu jest faktem natomiast konkretny jego wpływ na zdrowie ludzi nie został dokładnie zbadany. W związku z rozwojem cywilizacyjnym i pojawianiem się nowych technologii na pewno problem jakim jest elektrosmog będzie narastał. Dotyczy on nie tylko obszarów miejskich, ale także terenów słabo zurbanizowanych czy nawet lasów ponieważ jego źródła takie jak linie energetyczne można spotkać praktycznie wszędzie.

Elektrosmog - pomiar miernikiem

 

Elektrosmog detektor

Powodem wspomnianej kontroli NIK jest debata ekspertów która doprowadziła do podejrzeń, że państwowy system monitoringu promieniowania elektromagnetycznego może być nieskuteczny. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że większość stacji telefonii komórkowej nie podlega ocenie niezależnych ośrodków - dane dotyczące ich funkcjonowania pochodzą jedynie od operatorów! Nowe inwestycje takie jak budowa linii energetycznych czy masztów telefonii bezprzewodowej nie są oceniane pod kątem oddziaływania na środowisko i ludzkie zdrowie. Powoduje to, że nikt nie wie jak rozkłada się promieniowanie elektromagnetyczne, gdzie się ono kumuluje i jaka jest jego szkodliwość. Pomiar elektrosmogu możliwy jest w warunkach domowych przy wykorzystaniu podręcznych urządzeń takich jak miernik pola elektromagnetycznego jednak obecnie niewiele osób posiada takie urządzenia.

 

Ochrona przed elektrosmogiem

Według NIK jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są niejasne przepisy i brak kontroli wobec operatorów telefonii. Zgodnie z relacją Radia Kraków władze Krakowa od kilku lat przyjmują liczne protesty mieszkańców związane ze stawianiem kolejnych stacji telefonii komórkowej i zwiększaniem mocy w już istniejących. Według radnych problem elektrosmogu nie jest wystarczająco monitorowany. Niestety problem ten dotyczy wszystkich miast w Polsce i na zmiany w kwestii monitorowania elektrosmogu pod kątem szkodliwości dla ludzi prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Powoduje to, że coraz więcej osób rozważa kwestie takie jak ochrona przed polem elektromagnetycznym.

Na blogu publikujemy też informacje na temat pola elektromagnetycznego i normy PEM w Polsce.

Źródło: radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/nik-sprawdza-jak-jestesmy-chronieni-przed-elektrosmogiem-badania-takze-w-krakowie/

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl