Pole elektromagnetyczne - normy w Polsce
Pole elektromagnetyczne – to często używane słowo, przed którym jedni czują lęk, a bez którego inni nie mogą żyć. Co to jest i czy ochrona przed polem elektromagnetycznym jest konieczna?
- Źródła pola elektromagnetycznego
- Polskie normy pola elektromagnetycznego
- Normy pola elektromagnetycznego
- Pomiar pola elektromagnetycznego
- Normy promieniowania
Źródła pola elektromagnetycznego
Każdy z nas o tym słyszał, nie każdy jednak wie czym jest pole elektromagnetyczne. Aby to zrozumieć musimy wiedzieć, że we wszechświecie pole elektromagnetyczne to naturalne zjawisko fizyczne, które występuje absolutnie wszędzie. Źródła pola elektrycznego są naturalne, tak jak Słońce, Ziemia wytwarzająca w swoim jądrze pole magnetyczne, zjawiska atmosferyczne, np.: wyładowania piorunowe, czy też każdy człowiek, który posiada własne pole elektromagnetyczne. Te źródła nie są szkodliwe dla człowieka i jego zdrowia.
Na świecie istnieją również od około 150 lat sztuczne źródła pola elektromagnetycznego, np.: generatory prądotwórcze, rentgen, użytkowane w kuchni mikrofalówki, karty płatnicze, piloty do telewizorów, stosowana tomografia, rezonans magnetyczny, a także uwielbiane głównie przez młodsze pokolenie telefony komórkowe, WiFi, czy Bluetooth, a to tylko kilka przykładów. Niestety, jak pokazuje szereg badań są to źródła, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadmierna ekspozycja na sztuczne źródła pola elektromagnetycznego może powodować choroby nowotworowe, chorobę Alzheimera bądź inne schorzenia, które trudno powiązać z przyczyną. Jak więc chronić swoje zdrowie?
Polskie normy pola elektromagnetycznego
Duże zainteresowanie wzbudza temat norm w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku od dnia 01.01.2020 roku obowiązują nowe normy w Polsce zwiększone stukrotnie (!). Oznacza to, że obecnie dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego dla częstotliwości od 2-300 GHz wynosi 10W/m2. Skąd tak duża zmiana? Do czasu wprowadzenia nowelizacji Polska była jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów w Europie, zarówno w zakresie poziomu pól jak i sposobu ich pomiaru. Tak drastyczne zwiększenie normy w Polsce było dość zaskakujące i jest uzasadniane rozwojem nowych technologii, w tym sieci 5G i koniecznością stworzenia podstaw prawnych do jej istnienia. Nowe normy dopuszczalnego promieniowania pola budzą wiele kontrowersji.
Normy pola elektromagnetycznego
W Polsce do monitoringu pól elektromagnetycznych zobligowany jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ma on za zadanie wykonanie okresowych pomiarów pola elektromagnetycznego w środowisku oraz stałą obserwację zmian w tym zakresie. Na terenie każdego z województw w każdym roku kalendarzowym z 3-letniego cyklu pomiarowego, wybiera się po 15 punktów pomiarowych w trzech dostępnych dla ludności miejscach (np.: na osiedlach, lub dzielnicach, pozostałych miastach i terenach wiejskich). Łącznie na terenie województwa wyznacza się po 45 punktów pomiarowych na każdy rok, czyli po 135 punktów na trzyletni cykl pomiarowy.
Pomiar pola elektromagnetycznego
Czy istnieje możliwość samodzielnego pomiaru pola elektromagnetycznego? Odpowiedź brzmi: tak. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń za niską cenę, które w teorii służą pomiarom pola. Niestety ich użyteczność jest nieskuteczna. Jeśli ważna jest dla nas ochrona przed polem magnetycznym i samodzielny pomiar otaczającego nas pola elektromagnetycznego zachęcamy najlepiej skorzystać z urządzenia jakim jest miernik pola elektromagnetycznego TriField TF2. Urządzenie to, to także nowoczesny miernik promieniowania 5G, niezwykle profesjonalny i skuteczny w swoim działaniu. Dzięki niemu zmierzymy siłę promieniowania urządzeń elektrycznych w naszym domu, np.: telefonu komórkowego, mikrofali, a także sieci telekomunikacyjnej 5G, która wzbudza tak wiele obaw. Urządzenie to posiada certyfikaty CE i RoHS i jest kalibrowane fabrycznie, dzięki czemu wykorzystywany jest również przez profesjonalistów.
Normy promieniowania
Chcemy w to wierzyć, że zarówno normy w Polsce jak i normy na świecie zapewniają nam bezpieczeństwo i ochronę przed polem elektromagnetycznym i jego negatywnym działaniem. Nasze działania zapobiegające skutkom ekspozycji na pole elektromagnetyczne (takie jak tkaniny ekranujące) mogą wzmocnić barierę ochronną i nasze poczucie bezpieczeństwa przed zwiększonym natężeniem pola elektrycznego i magnetycznego. Tkanina ekranująca to ochrona przed polem elektromagnetycznym. Oddziaływanie pól elektromagnetycznych to zjawisko z którym prawdobnie będziemy mieć do czynienia zawsze. Warto kontrolować normy promieniowania pola PEM z pomocą urządzen pomiarowych takich jak miernik pola elektromagnetycznego. Urządzenie takie pozwala zweryfikować czy w miejscu naszego zamieszkania, pracy czy nawet w naszym samochodzie dopuszczalne wartości pola PEM nie zostały przekroczone.