Jaki miernik pola elektromagnetycznego kupić?
Jaki miernik pola elektromagnetycznego kupić?

Jaki miernik pola elektromagnetycznego kupić?

Samodzielne mierzenie wielkości promieniowania elektromagnetycznego wymaga zakupu odpowiedniego urządzenia. Jaki miernik pola elektromagnetycznego warto zatem kupić? Jak wpływa ono na ludzkie zdrowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne?

Zanim zastanowimy się jaki miernik pola elektromagnetycznego kupić warto najpierw wyjaśnić to, czym ono w ogóle jest. Otóż, promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) jest wszechobecne w naszym życiu, jednak warto mieć świadomość, że występuje ono nie tylko w sposób naturalny, ale jest wytwarzane również sztucznie przez różnego rodzaju urządzenia. Mogą to być przykładowo sprzęty AGD, czy infrastruktura telekomunikacyjna. W efekcie śmiało można stwierdzić, że narażenie człowieka na działanie pola elektromagnetycznego jest obecnie najwyższe w historii co wynika z postępującego rozwoju technologii.

Popularne stało się pojęcie elektrosmog określające ogół sztucznych pól elektromagnetycznych, które występują w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Pomiar natężenia pola elektromagnetycznego jest istotny nie tyko w zakładach - jest to istotne także pod kątem BHP miejsca pracy każdej osoby pracującej przy komputerze. Źródłem pola elektromagnetycznego jest każda mikrofalówka, lodówka, telewizor. Odsunięcie telewizora czy routera WiFi o metr może znacząco redukować poziom pola elektromagnetycznego. Te urządzenia elektryczne często znajdują się blisko naszego łóżka, miejsca zabaw dzieci. Znając natężenie pola elektromagnetycznego w danym miejscu możemy poprzez niewielką zmianę rozkładzie pomieszczenia znacząco zmniejszyć jego wpływ na domowników.

 

Pole elektromagnetyczne 

 

Miernik pola elektromagnetycznego - jakie urządzenie kupić?

Mając na uwadze fakt, że żyjemy w czasach, w których ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne jest najwyższa w historii warto posiadać odpowiedni miernik, który pozwoli samodzielnie określić jego poziom. Jakie urządzenie kupić? Istotna w tym przypadku jest przede wszystkim jakość, w związku z czym warto postawić na urządzenia takie, jak np. Milerd HiRange, czy TriField TF2. Oba mierniki sprawdzają się bowiem zarówno w użytku amatorskim, jak i profesjonalnym, a ich zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale także duża dokładność pomiarów. W efekcie ich zakup jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kupno "chińskich" mierników za niewielkie pieniądze, których jakość jest naprawdę wątpliwa. Oszczędność może być zatem pozorna, a uzyskane wyniki pomiarów niemiarodajne.

 

Miernik pola elektromagnetycznego

 

Wpływ promieniowania elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie

Zbyt wysoka dawka promieniowania elektromagnetycznego ma negatywny wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie, ale również samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Oczywiście objawy u każdego człowieka mogą być inne, co wynika z faktu, że każdy organizm reaguje inaczej na konkretną dawkę promieniowania. Wyróżnić można jednak szereg problemów zdrowotnych, które według badań są skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne. Jaki wpływ na zdrowie ma pole elektromagnetyczne? Jest to m.in.:

 • bezsenność,
 • zaburzenia snu,
 • dysfunkcja tarczycy,
 • zaburzony rozwój dziecka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
 • niepłodność męska,
 • niepłodność żeńska,
 • nerwica,
 • depresja,
 • zmęczenie,
 • mgła mózgowa,
 • nerwowość,
 • niepokój,
 • choroby skóry.

 

Promieniowanie elektromagnetyczne

 

Ochrona przed polem elektromagnetycznym

W kwestii pola elektromagnetycznego i jego skutków dla zdrowia jest także świadomość tego, że wiele z wymienionych wyżej skutków nadmiernej ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne może być silniejsze u dzieci i ludzi młodych niż u osób dorosłych. W związku z tym ważna jest ochrona dzieci przed działaniem pola elektromagnetycznego. Sposobem na ochronę przed natężeniem pola PEM mogą być tkaniny ekranujące.

 

Jaki miernik pola elektromagnetycznego wybrać?

Należy stwierdzić, że chcąc kupić miernik PEM (pola elektromagnetycznego) warto postawić na urządzenie gwarantujące odpowiednią jakość. Bardzo ważną funkcją jest możliwość pomiaru dawki promieniowania przyjętej w określonym przedziale czasu. Niestety na ten moment taką funkcją spośród mierników PEM dysponuje tylko produkt firmy Milerd - urządzenie Milerd HiRange. Posiada on też najbardziej rozbudowane menu i dostęp do wielu statystyk pomiarowych. Dla osób, którym wystarczą podstawowe informacje dotyczące natężenia pola i zakresów pomiarowych wystarczy miernik TriField TF2.

Z pewnością odradzamy tanie mierniki produkowane w Azji, które często prezentują losowe wyniki, a na pewno nie są w stanie zmierzyć częstotliwości wykorzystywanych przez sieci wyższych generacji (5G). Wybór profesjonalnego urzadzenia pomiarowego pozwoli przeprowadzić dokładne pomiary, a co za tym idzie umożliwi zapobieganie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie, pole elektryczne, pole magnetyczne i szczególnie szkodliwe wyższe częstotliwości PEM.

Sieć 5G

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl