Jak sprawdzić promieniowanie w domu?
TODO Jak sprawdzić promieniowanie w domu?

Jak sprawdzić promieniowanie w domu?

Dom to miejsce, które większości osób kojarzy się z bezpieczeństwem. Warto jednak mieć świadomość, że występuje w nim wiele różnych zagrożeń, a przykładem może być promieniowanie. Jak zatem samodzielnie je sprawdzić? Odpowiadamy.

 

Jakie promieniowanie występuje w domu?

Jak wspomniano we wstępie jednym z zagrożeń występujących w domach jest promieniowanie, które w zbyt dużych dawkach może mieć naprawdę negatywny wpływ na organizm człowieka. Co więcej, może to być zarówno promieniowanie elektromagnetyczne, jak i jonizujące, a oba typy pochodzą nie tylko z działalności człowieka, ale występują także naturalnie. W związku z tym istotne staje się prawidłowe mierzenie promieniowania występującego w domu, co pozwala podjąć kroki w celu jego ograniczenia, bądź unikania sytuacji, w których może ono rosnąć. Wpływ pola elektromagnetycznego i natężenie pola elektrycznego można zmierzyć korzystając z dedykowanych do tego urządzeń pomiarowych.

 

Promieniowanie w domu

 

Jak sprawdzić promieniowanie elektromagnetyczne w domu?

Mając świadomość tego, że promieniowanie elektromagnetyczne ma negatywny wpływ na ludzki organizm warto starać się ograniczać czas i siłę ekspozycji na jego dawki. Istotny w tym przypadku staje się zatem pomiar promieniowania elektromagnetycznego w domu, który można przeprowadzić przy użyciu odpowiednich mierników. Przykładem może być Milerd HiRange, czyli nowoczesny i miniaturowy miernik pola elektromagnetycznego oraz fal radiowych (w tym także 5G) przeznaczony zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i amatorskich. Jego zaletą jest wysoka funkcjonalność, ponieważ miernik:

  • jest w stanie wykrywać i mierzyć pola elektromagnetyczne sieci 5G o wysokiej częstotliwości,
  • potrafi wykrywać pola elektryczne i magnetyczne wysokich częstotliwości,
  • umożliwia pomiar przyjętej w określonym czasie dawki promieniowania elektromagnetycznego.

Innym urządzeniem pozwalającym szybko i dokładnie zmierzyć poziom promieniowania elektromagnetycznego i natężenie pola elektrycznego w domu jest miernik TriField TF2, który jest charakteryzowany przez producenta jako sprzęt dla profesjonalistów. Pozwala bowiem przeprowadzić niezależny pomiar promieniowania elektromagnetycznego i mikrofalowego.

 

Milerd HiRange

Miernik pola elektromagnetycznego Milerd HiRange

 

Jak samodzielnie sprawdzić poziom promieniowania jonizującego?

W warunkach domowych występuje nie tylko promieniowanie elektromagnetyczne, ale również promieniowanie jonizujące, które w zbyt dużej dawce może powodować chorobę popromienną. Jak zatem sprawdzić jego natężenie? Otóż, umożliwia to licznik Geigera, a przykładem takiego urządzenia może być SOEKS 112. Tego typu dozymetr sprawdza się bowiem zarówno w użytku profesjonalnym, jak i domowym gwarantując nie tylko dokładność pomiaru, ale również prostotę użycia. Jest to niewielkie urządzenie, które można zawsze mieć przy sobie. Co więcej, w przypadku przekroczenia jednego z progów alarmowych automatycznie aktywowany zostanie alarm dźwiękowy, co pozwoli możliwe najszybciej oddalić się z miejsca zagrożenia. Zaletą urządzenia jest również bateryjne zasilanie oraz fakt, że działa ono naprawdę długo.

 

Ocena poziomu promieniowania

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc samodzielnie zmierzyć wielkość promieniowania w domu trzeba wyposażyć się w odpowiednie mierniki umożliwiające sprawdzanie pola elektromagnetycznego, czy promieniowania jonizującego. W efekcie można uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z długotrwałą ekspozycją na promieniowanie i oddziaływaniem pół elektromagnetycznych.

 

Promieniowanie w domu

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl