Pomiar azotanów - czym są azotany?
Pomiar azotanów

Pomiar azotanów - czym są azotany?

Azotany to grupa związków chemicznych, sole i estry kwasu azotowego. Azotany znajdują się w nawozach (naturalnych jak i sztucznych) i dlatego są obecne i są obecne w owocach i warzywach. O ile samo występowanie azotanów w produktach spożywczych jest całkowicie normalne, o tyle ich nadmiar jest szkodliwy. W organizmie człowieka azotany przekształcają się w azotyny, które mogą się przyczyniać do powstawania nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, nadciśnienia, choroby Alzheimera i innych schorzeń.

 

Azotany w jedzeniu

Odpowiemy na pytanie dlaczego mierzymy azotany w żywności? Nadmierna ilość azotanów w owocach, warzywach jest dodatkowo objawem świadczącym o innych nieprawidłowościach. Przekroczenie normy azotanów dla danego produktu może świadczyć o jego przenawożeniu, stosowaniu pestycydów i innych substancji wspomagających uprawy. Możliwe jest też że nadmierna ilość azotanów wynika z obecności metali ciężkich w glebie lub obecności w niej osadów ściekowych.

 

Pomiar azotanów

Jaka jest najlepsza metoda na zbadanie dokładnego składu owoców, warzyw i sprawdzenie jakie znajdują się w nich substancje? Kosztowne i czasochłonne badania laboratoryjne... niestety tylko tak możemy poznać dokładny skład. Na szczęście, aby określić zdatność produktu do spożycia nie musimy znać jego dokładnego składu i wiedzieć jakie pestycydy i nawozy były stosowane podczas uprawy. Wystarczy zbadanie stężenia azotanów w naszym jabłku i jeśli ich zawartość przekracza normę wiemy, że nie jest ono w 100% zdrowe.

 

Urządzenie do pomiaru azotanów w żywności

Pomiar azotanów w owocu czy warzywie możemy dokonać korzystając z testera żywności Soeks Ecovisor F4 - jest to zaawansowane urządzenie do pomiaru azotanów w żywności. Urządzenie wykorzystuje metodę jonometii opatentowaną przez firmę SOEKS i wykorzystywaną tylko w urządzeniach tego producenta.

 

Miernik do pomiaru azotanów w żywności

Miernik Soeks umożliwia szybki pomiar azotanów w żywności. Wystarczy wbić sondę urządzenia w testowany produkt, a po chwili wynik pomiaru wyświetli się na ekranie urządzenia. Miernik do pomiaru azotanów w żywności może testować surowe owoce, warzywa, mięso, ryby, owoce morza. Dzięki kompozytowej sondzie z pięcioma punktami pomiarowymi pomiar jest bardzo dokładny.

 

Wykryje szkodliwe substancje w żywności

Tester żywności

Testowanie produktów spożywczych testerem Ecovisor opiera się na specjalistycznej procedurze, kiedy prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości jest przesyłany przez miazgę produktu. Analizator Soeks Ecovisor reaguje na zawartość jonów azotanowych. Odsetek tych jonów w owocach i warzywach określa niezależna metoda analizy.

 

Analiza azotanów

Wynik analizy jest pokazany przez urządzenie w postaci stężenia jonów azotanowych i jego porównanie z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem dla określonego produktu. Urządzenie mierzy stężenie azotanów na kilogram produktu netto. Na bazie wykonanych pomiarów możemy porównywać jakość produktów z różnych źródeł wybierając najlepszych dostawców żywności.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl