Dlaczego mierzymy azotany w żywności?
Dlaczego mierzymy azotany w żywności?

Dlaczego mierzymy azotany w żywności?

Azotany to grupa związków chemicznych (sole i estry kwasu azotowego) występująca w żywności. Występowanie azotanów w żywności w wysokim stężeniu jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt, gdyż w przewodzie pokarmowym (a także już na etapie gotowania/pieczenia) azotany zmieniają się w azotyny i nitrozoaminy. Są to związki silnie rakotwórcze.

 

Azotany w żywności

Występowanie azotanów w produktach spożywczych jest ściśle powiązane z innymi substancjami np. nawozy słabej jakości zwiększają ilość azotanów w uprawach. Nadmiar azotanów może także świadczyć o zanieczyszczeniu gleby pestycydami wykorzystywanymi podczas oprysków, a także może być konsekwencją zanieczyszczenia powietrza, które poprzez kwaśne deszcze przedostaje się do gleby i następnie do owoców, warzyw. Azotany w żywności mogą być wykorzystywane jako wyznacznik umożliwiający szybką ocenę jakości produktów spożywczych bez konieczności wykonywania skomplikowanych badań laboratoryjnych.

 

Tester owoców, warzyw, mięsa Soeks

 

Urządzenie do mierzenia azotanów w żywności

Dlaczego urządzenie do mierzenia azotanów w żywności Soeks Ecovisor F4 mierzy poziom azotanów w produktach spożywczych, ale nie sprawdza konkretnej zawartości innych substancji szkodliwych? Jest to niestety spowodowane ilością substancji szkodliwych dla ludzi. Ich lista jest tak długa, że żadne urządzenie nie jest w stanie w szybki sposób określić skład owocu czy warzywa. Jest możliwe tylko podczas czasochłonnych, skomplikowanych i kosztownych badań w laboratorium, a i tak nie gwarantuje 100% pewnych wyników ponieważ producenci żywności opracowują coraz to nowe środki bakteriobójcze, pestycydy i środki "wspomagające" uprawy. Urządzenie do mierzenia azotanów w żywności Soeks Ecovisor w polskiej wersji oprogramowania posiada możliwość wykrywania szkodliwych substancji z tym, że nie wyszczególnia jakie to substancje. Miernik Soeks wykrywa te substancje, które nie powinny znaleźć się w naturalnie uprawianych, dobrej jakości produktach spożywczych.

 

Soeks Ecovisor F4

 

Urządzenie do pomiaru azotanów w żywności

Należy zwrócić uwagę na to, że dla zwykłych konsumentów nie jest istotne jaki jest dokładnie skład chemiczny produktów które spożywamy. Wystarczy informacja o ogólnym poziomie zdatności do spożycia. Bazując na tym założeniu firma Soeks opracowała serię testerów żywności (między innymi model Ecovisor F4) umożliwiających wykonanie w warunkach domowych pomiar azotanów.

 

Urządzenie do badania azotanów w żywności

Test na zawartość azotanów można wykonać w domu czy sklepie na owocach, warzywach, ale także surowym mięsie i rybach. Azotany są tu traktowane jako wskaźnik - czyli na podstawie ilości azotanów w produkcie spożywczym określamy jego jakość. Takie podejście umożliwia wykonywanie pomiarów w bardzo krótkim czasie (do 3 sekund) i przy użyciu małego i prostego w obsłudze urządzenia. Urządzenie do pomiaru azotanów w żywności pozwoli w szybki sposób określić jakość badanego produktu.

 

Tester azotanów Soeks Ecovisor

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl