Pomiar zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenie powietrza to wysoka zawartość szkodliwych substancji w w powietrzu w którym przebywamy. Najczęściej spotykane zanieczyszczenia to pyły zawieszone, tlenki azotu, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki. Pyły i związki chemiczne są głównymi składnikami smogu występującego w polskich miastach i wsiach.

 

Rodzaje czujników powietrza

Ilość pyłów PM w powietrzu można mierzyć używając do tego celu dedykowanych mierników wykorzystujących metodę wagową, gdzie drobiny pyłu są odseparowywane i ważone. Specjalistyczne urządzenia są bardzo dokładne, ale wiąże się to z bardzo wysoką ceną (dziesiątki tysięcy złotych). Co więcej aby uzyskać wysoką dokładność pomiaru badania miernik powinien znajdować się w jednym, odpowiednio dobranym miejscu, a pomiar należy wykonywać przez dłuższy okres czasu. Dużo tańszą alternatywą są mierniki optyczne (laserowe), które do pomiaru wykorzystują zjawisko rozproszenia światła na cząstkach pyłu. Umożliwiają one stały pomiar i wyświetlanie poziomu zapylenia chwilowego lub uśrednionego zarówno w przypadku cząstek PM2.5 jak i PM10. Urządzenia te charakteryzują się też niewielkim (często kieszonkowym) rozmiarem.

 

SDL 607 

Optyczne czujniki powietrza

Czujniki optyczne mimo iż mniej dokładne od sprzętu laboratoryjnego w zupełności wystarczają do sprawdzania jakości powietrza w lokalach mieszkalnych czy na ulicach miast. Pozwalają określić kiedy stopień skażenia powietrza staje się niebezpieczny i kiedy należy unikać przebywania na zewnątrz... lub jeśli zanieczyszczenie występuje w pomieszczeniu - kiedy należy rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Prosta obsługa mierników optycznych sprawia że są dostępne dla każdego, a ich użytkowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Niska cena sprawia że jest to urządzenie które może posiadać każdy. Informacja o poziomie zanieczyszczenia powietrza jest wyświetlana na bieżąco co sprawia, że czujnik pozwala w ciągu minuty określić czy powietrze na zewnątrz jest na tyle czyste, że możemy przewietrzyć mieszkanie, iść na spacer czy wybrać się na rower. Podręczne czujniki optyczne można zakupić w naszym sklepie internetowym.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl