Jonizatory powietrza likwidują infekcje szpitalne

Duża ilość zakażeń szpitalnych skłoniła służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii do szukania metod oczyszczania powietrza, które pozwoliłyby zredukować ilość zakażeń. Powtarzające się infekcje bakterii z rodzaju acinetobacter na oddziale intensywnej opieki w szpitalu St Jame's Hospital w Leeds zostały wyeliminowane poprzez instalację ujemnego jonizatora powietrza.

W pierwszym takim badaniu epidemiologicznym naukowcy odkryli, że współczynnik infekcji spadł do zera podczas rocznego badania. "Byliśmy absolutnie zaskoczeni, że udało nam się uzyskać tak jednoznaczne wyniki", powiedział inżynier Clive Begg z University of Leeds w Wielkiej Brytanii w wypowiedzi dla New Scientist. Stephen Dean, konsultant w St James's Hospital w Leeds, gdzie odbył się proces, mówi: "Wyniki były fantastyczne - tak bardzo, że poprosiliśmy uniwersytet, aby pozostawił nam jonizatory". Jonizatory wytwarzają ujemne jony powietrza, które zderzają się z zawieszonymi cząstkami i nadają im ładunek. Naukowcy są przekonani, że naładowane cząstki łączą się i wypadają z powietrza, dezynfekując atmosferę i zatrzymując transmisję infekcji.

Jonizator

Zakażenia Acinetobacter są często bardzo trudne do leczenia, ponieważ bakteria jest oporna na wiele antybiotyków. Nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowych ludzi, ale może powodować poważne infekcje u osób z osłabionym układem odpornościowym. "Jonizatory mogą stać się potężną bronią w walce z zakażeniami szpitalnymi", mówi Kevin Kerr, mikrobiolog kliniczny, inny członek zespołu. "Ludzie skupili się tylko na tym, aby lekarze i pielęgniarki umyli ręce i nie zwracają uwagi na nic innego." Szacuje się, że około 10 procent zakażeń w szpitalach publicznych w Wielkiej Brytanii jest w powietrzu, ale Kerr twierdzi, że może być jeszcze wyższy, ponieważ konwencjonalne metody pobierania próbek bakterii w powietrzu są nieskuteczne.

To zdjęcie pokazuje efekty sterylizacji powietrza jonami ujemnymi w komorze aerozolowej z bakteriami Salmonella enteritidis. Po prawej próbka z komory z jonami ujemnymi, po lewej komora bez sterylizacji.
Źródło: https://www.newscientist.com/article/dn3228-air-ionisers-wipe-out-hospital-infections/

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl