Odwrócona osmoza - wady
Przybywa osób troszczących się zarówno o ekologiczny styl życia, jak też o własne zdrowie. Jednym z wyrazów tej postawy jest stosowanie filtrów do wody z kranu, a także stawianie na jej dezynfekcję. Na popularności zyskuje chociażby metoda odwróconej osmozy.
Stosowanie filtrów jakich wymaga odwrócona osmoza uznawane jest za efektywną metodę dezynfekcji wody. Używane są one w przemyśle oraz oczyszczalniach ścieków, ale rośnie też ich popularność w gospodarstwach domowych. Na instalację tego systemu decydują się osoby, które chcą mieć czystą, zdrową i smaczną wodę. Rozwiązanie to ma z pewnością wiele zalet, ale że nic na tym świecie nie jest idealne, znajdą się też jego wady. Filtr odwróconej osmozy na swoje cechy charakterystyczne, które dla części użytkowników mogą okazać się problemem. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Trudności przy montażu
Jedną z głównych wad odwróconej osmozy jest to, że znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż nie zawsze jest proste. Wprawdzie coraz więcej filtrów jest naprawdę niewielkich rozmiarów, niektóre mieszczą się nawet do podłużnej szuflady, ale większość nadal potrzebuje do działania dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, i właśnie on zajmuje więcej przestrzeni.
Trzeba też zainstalować wylewkę dodawaną do zestawu, co może wiązać się z koniecznością wywiercenia dodatkowego otwór w okolicy zlewozmywaka. Nie zawsze jednak jest to konieczne.
Odwrócona osmoza musi zostać podpięta do odpływu do kanalizacji. Samo w sobie nie stanowi to problemu, ale jeśli użytkownikowi brakuje sił, umiejętności czy narzędzi, musi zatrudnić fachową pomoc, a to wiąże się z kosztami. Ta wada systemu odwróconej osmozy często jest dyskwalifikująca dla osób zastanawiających się nad jego montażem. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie filtrów nie wymagających montażu jak system filtracyjny SRT Hydro.
Koszta eksploatacyjne
Wadą odwróconej osmozy jest też to, że aby podtrzymać żywotność systemu, trzeba regularnie wymieniać wkłady. I to dość często, gdyż większość producentów oferuje zestawy roczne i półroczne. Ich zakup oczywiście generuje dodatkowe koszta. Wymieniać, ale znacznie rzadszej, trzeba również membranę osmotyczną. Może ona jednak z powodzeniem funkcjonować nawet do pięciu lat.
Wkłady to nie wszystko, bo należy jeszcze doliczyć wydatki na coroczną dezynfekcję całego systemu w celu zachowania wysokiej higieny i bezpieczeństwa filtracji wody. Płyn dezynfekcyjny kosztuje około 25 zł.
Ogóle, koszta eksploatacji filtru odwróconej osmozy nie są bardzo wysokie, ale trzeba o nich pamiętać. Dla części osób stanowić mogą problem. Znacznie niższe zużycie wody możliwe jest z wykorzystaniem nowszej generacji filtrów odwróconej osmozy jak SRT Hydro.
Filtr odwróconej osmozy SRT Hydro
Odrzut wody do kanalizacji
Co ciekawe, ta wada odwróconej osmozy jest konsekwencją jej... zalety. Otóż, ze względu na dużą dokładność filtracji oraz inne swoje cechy charakterystyczne, filtr odwróconej osmozy należy do rodzaju filtrów kuchennych, które powodują odrzut wody do kanalizacji. Jak duży, to już zależy od generacji i konkretnego modelu. W systemach starszego typu odrzut ten sięgał nawet pięciu litrów na litr przefiltrowanej wody. W przypadku nowszych urządzeń są to wartości o wiele mniejsze, oscylujące w okolicach dwóch do trzech litrów. Niemniej, to i tak sporo, co przez część osób może zostać uznane za poważną wadę odwróconej osmozy.
Z drugiej strony, można zaleźć sposoby na wykorzystanie koncentratu z zanieczyszczeniami. Może on zostać zebrany, a następnie użyty do podlewania ogrodu lub spłukiwania toalety.
Odwrócona osmoza wady
Odwrócona osmoza nie jest więc systemem idealnym, ma swoje wady. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na zainstalowanie w domu tego typu filtra zwłaszcza, że obecnie dostępne są alternatywne systemy nie wymagające skomplikowanego montażu i oferujące wyższą skuteczność oczyszczania wody.
Jak sprawdzić filtr odwróconej osmozy?
W celu sprawdzenia czy filtr odwróconej osmozy działa prawidłowo możemy wykorzystać ekotester Soeks Ecovisor F4. Oprócz wielu innych funkcji (jak tester żywności) pozwala on na sprawdzenie poziomu substancji rozpuszczonych w wodzie. Możemy go zmierzyć w instalacji przed filtrem odwróconej osmozy i potem na wodzie, która wychodzi z filtra. Tester wody w Soeks Ecovisor jest prosty w obsłudze, a pomiar trwa tylko kilka sekund.