Filtr odwróconej osmozy – do czego służy, jak działa, wady i zalety
Czym jest i do czego służy filtr odwróconej osmozy? Czy jest to skuteczny sposób aby oczyścić wodę i otrzymać krystalicznie czysty płyn? Jakie są wady i zalety filtrów odwróconej osmozy? Odpowiemy na te pytania i przedstawimy alternatywne sposoby na oczyszczanie wody.
Czym jest filtr odwróconej osmozy?
Filtr odwróconej osmozy to urządzenie, które służy do oczyszczania wody. Jego zasada działania jest jednak zupełnie inna niż w przypadku konwencjonalnych filtrów wykorzystujących węgiel. Dzięki temu można też uniknąć największej wady takich rozwiązań, czyli drobinek pozostających w cieczy. Przy pracy takiego filtra główną rolę odgrywa odwrócona osmoza, czyli proces polegający na przepuszczaniu wody pod wysokim ciśnieniem przez specjalną membranę półprzepuszczalną. Jej zadaniem jest zatrzymywanie różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak sole mineralne, wirusy, bakterie, a nawet szkodliwe związki organiczne. Warto zaznaczyć, że ciecz przepuszczona przez filtr RO (ang. „reverse osmosis” – odwrócona osmoza) może być pozbawiona nawet 99% zanieczyszczeń i innych substancji. Dzięki temu proces ten pozwala uzyskać wodę zdatną do picia nawet w bardzo wymagających warunkach.
Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach – mogą być używane również w domu, zarówno do uzdatniania wody pitnej, jak i m.in. w akwariach. Filtr odwróconej osmozy jest wykorzystywany także np. w rolnictwie i przemyśle. Co istotne, aby odwrócona osmoza przebiegła poprawnie, konieczne będzie zadbanie o kondycję membrany półprzepuszczalnej, która jest najważniejszym elementem filtra.
Jak działa filtr odwróconej osmozy?
Proces filtrowania wody zaczyna się od momentu wprowadzenia cieczy do filtra. Tam woda zostaje poddana działaniu wysokiego ciśnienia, które jest niezbędne, aby móc przeprowadzić ją przez membranę półprzepuszczalną. Element ten zbudowany jest w taki sposób, aby woda przepływała przez mikroskopijne oczka. Gdy woda zostanie przeprowadzona przez membranę, trafia do zbiornika znajdującego się na dole konstrukcji. Wszystkie zanieczyszczenia zatrzymane przez membranę zostają wypłukane i odprowadzone za pomocą rury odpływowej – dzięki temu można uzyskać krystalicznie czystą ciecz. Membrana osmotyczna pozwala na usunięcie drobinek o wielkości nawet na poziomie tysięcznych części mikrometra (μm).
Jak zbadać jakość wody?
Jeśli chcemy sprawdzić jakość wody i zbadać ilość substancji rozpuszczonych w wodzie w naszym mieszkaniu, domu można zakupić jednorazowe testy wody lub skorzystać z urządzenia, które pozwoli na regularny pomiar jakości wody. Takim urządzeniem jest choćby multitester Soeks Ecovisor F4, który posiada także wiele innych funkcji (sprawdzi on także jakość żywności). Jak zbadać jakość wody? W przypadku testera wody Soeks wystarczy na kilka sekund zanurzyć jego sondę w wodzie i otrzymamy numeryczny wynik określający poziom substancji rozpuszczonych w wodzie.
Jaki filtr odwróconej osmozy wybrać?
Nowoczesny filtr odwróconej osmozy zapewnia skuteczne oczyszczanie wody, a system wielokrotnej filtracji pozwala na odzysk części składników mineralnych. System taki posiada SRT Hydro. Jest to filtr nie wymagający montażu i nie marnuje wody jak klasyczne filtry odwróconej osmozy. SRT Hydro pozwala też na duże oszczędności i redukcję zużycia wody.
Odwrócona osmoza SRT Hydro
Filtr odwróconej osmozy wady i zalety
Jedną z największych zalet, które zapewnia odwrócona osmoza, jest bardzo wysoka skuteczność eliminowania zanieczyszczeń z wody. W efekcie można również poprawić smak i zapach cieczy. Sam filtr odwróconej osmozy jest też łatwy w utrzymaniu, a ewentualna wymiana jest dość prosta i można wykonać ją samodzielnie. W przypadku wykorzystania domowego filtr może być świetnym sposobem na ograniczenie zużycia plastiku przez redukcję zapotrzebowania na wodę butelkowaną. W przemyśle takie rozwiązanie może z kolei zapewnić większą sprawność i wzrost bezpieczeństwa różnych procesów wymagających czystej wody.
Wśród wad warto wskazać wyższe koszty w stosunku do innych podobnych rozwiązań. Filtr odwróconej osmozy potrzebuje również cieczy do odprowadzania zanieczyszczeń z membrany półprzepuszczalnej; ponadto jednostka filtrująca wykorzystuje nie tylko wodę, lecz także prąd. Dodatkowo należy pamiętać, że filtr tego typu usuwa zarówno zanieczyszczenia, jak i związki organiczne, które mogą pozytywnie wpływać na kondycję organizmu. Aby z powrotem dodać minerały do filtrowanej wody, można zastosować specjalne wkłady mineralizujące. Rozwiązaniem tego problemu jest użycie systemu fitracyjnego SRT Hydro.