Raport NIK o dodatkach do żywności

Raport NIK o dodatkach do żywności

Raport Najwyższej Izby Kontroli mający na celu zbadać kwestię nadzoru nad dodatkami stosowanymi do żywności jest niestety bardzo pesymistyczny. Już w pierwszych zdaniach na stronie NIK możemy przeczytać:

Ponad 2 kg - tyle przeciętny konsument spożywa w ciągu roku dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”. Produkty spożywcze nafaszerowane są np. konserwantami, przeciwutleniaczami, emulgatorami, czy wzmacniaczami smaku. Tymczasem brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem.

 

Raport NIK

Zachęcamy do zapoznania się z Raport NIK Bezpieczeństwo Żywności w Polsce!

Mimo, iż żywność nafaszerowana jest substancjami dodatkowymi, to organy odpowiedzialne za jej bezpieczeństwo oraz zdrowie publiczne dotychczas nie monitorowały, ani nie oceniały ryzyka związanego z kumulacją wielu dodatków w produktach spożywczych, ewentualnego ich działania synergistycznego, jak również interakcji z innymi składnikami diety, czy też np. lekami.

 

Jakość żywności NIK

Kontrola NIK miała odpowiedzieć na pytanie, czy funkcjonujący system nadzoru nad stosowaniem dodatków w żywności zapewniał odpowiednią ich jakość oraz bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów? Izba alarmuje, że system nadzoru nad stosowaniem dodatków nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa żywności.

 

Raport NIK

 

Tester żywności

Jakość żywności można sprawdzić korzystając z testera żywności takiego jak Soeks Ecovisor F4. Tester żywności pozwoli ocenić zdatność do spożycia na podstawie analizy azotanów, wykryje także inne szkodliwe substancje które nie powinny się znaleźć w owocach, warzywach, mięsie. Urządzenie pozwoli kontrolować Ci jakość mięsa w Polsce.

 

Główny Inspektorat Sanitarny

NIK zauważa, że Główny Inspektor Sanitarny, który nadzoruje zdrowotną jakość żywności, nie wdrażał i nie inicjował działań, które miałyby potwierdzić lub zaprzeczyć, że istnieje ryzyko związane z używaniem substancji dodatkowych.

NIK zwraca także uwagę, że Inspekcja Sanitarna w ramach prowadzonych kontroli nie weryfikowała procesów technologicznych i tym samym nie kwestionowała zasadności użycia w jednym produkcie nawet kilkunastu różnych dodatków do żywności.

 

Jakość żywności w Polsce

W ocenie NIK obowiązujący system nadzoru nad jakością żywności jest dysfunkcjonalny. Trudno bowiem zaakceptować sytuację, w której właściwe organy realizują swoje zadania ustawowe bez uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa kontrolowanej żywności. Problemem jest także rozproszenie kompetencji poszczególnych inspekcji. Utrudnia to eliminację wprowadzania na rynek produktów spożywczych, które nie spełniają normy w zakresie stosowania substancji dodatkowych. Zdaniem Izby brakuje jednego organu odpowiedzialnego za nadzór nad rynkiem dodatków do żywności.

A to dopiero początek raportu, który można w całości pobrać i przeczytać na stronie Najwyższej Izby Kontroli:

nik.gov.pl/aktualnosci/e-w-zywnosci-bez-kontroli.html

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl