Jak mierzyć promieniowanie w wodzie?
Jak mierzyć promieniowanie w wodzie?

Jak mierzyć promieniowanie w wodzie?

Jak mierzyć promieniowanie jonizujące w wodzie?

Promieniowanie jonizujące (radiacja) akumuluje się na powierzchni wody. Gdy radioaktywne cząstki są wypierane z powierzchni można je zmierzyć korzystając z miernika promieniowania jonizującego jakim jest dozymetr osobisty. Należy trzymać dozymetr jak najbliżej powierzchni wody. Można również nabrać wodę do naczynia i przyłożyć dozymetr do powierzchni.

Zachowaj ostrożność i uważaj aby miernik nie stykał się z wodą i zwłaszcza do niej nie wpadł!

 

Czym jest promieniowanie jonizujące?

Promieniowanie jonizujące to wszystkie rodzaje promieniowania, które wywołują jonizację ośrodka materialnego. Promieniowanie jonizujące występuje naturalnie na naszej planecie w sposób nierównomierny ale w niewielkim natężeniu. Źródła promieniowania jonizującego występują również nienaturalne i są to źródła promieniowania takie jak aparaty rentgenowskie wykorzystywane do zastosowań medycznych, elektrownie atomowe będące źródłem energii czy broń jądrowa.

 

Radioaktywne naczynia i zegarki

Jeszcze stosunkowo niedawno bo na początku XX wieku materiały promieniotwórcze takie jak uran były wykorzystywane do produkcji naczyń - mis, talerzy. Ich produkcja odbywała się także na terenie Polski. Niewykluczone, że w kredensie czy piwnicy naszej babci znajdują się takie radioaktywne naczynia. Kiedyś popularne były także zegarki w których wskazówki i elementy tarczy wykonywane były z radioaktywnego radu. Wynikało to z tego, że jest to materiał dobrze świecący w ciemności. A kto nie chciałby korzystać z zegarka także w ciemności. Jeśli zastanawiacie się jaki kupić licznik Geigera to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl