Alarmowy poziom zanieczyszczenia w Polsce!

Od wczoraj w południowej Polsce jakość powietrza jest na poziomie znacznie przekraczającym normy. Sytuacja dotyczy w szczególności województw małopolskiego i śląskiego. Wczoraj w niedzielę norma w niektórych miejscowościach została przekroczona ponad 10-krotnie. Niechlubnym liderem w rankingu kolejny raz została podkrakowska Skała, gdzie stężenie pyłów PM10 osiągnęło poziom 587 µg/m³ (norma w Polsce to 50 g/m³), a PM2.5 - 252 µg/m³ (norma w Polsce to 25 g/m³). Należy tu wspomnieć, że normy w Polsce są na poziomie dwukrotnie wyższym niż na przykład we Francji czy od tych stosowanych przez Światową Organizację Zrowia. Gdyby były takie same mielibyśmy przekroczenia ponad 20-krotne...

Najgorsza sytuacja według oficjalnych danych panuje w dużych miejscowościach - Krakowie, Katowicach, Kielcach, Częstochowie, ale z naszych doświadczeń wynika, że sytuacjach w małych miasteczkach czy wsiach jest często podobna lub gorsza (głównie ze względu na palenie w piecach odpadami) tylko, że tam nikt pomiarów powietrza nie wykonuje.

Przy tak wysokim poziomie zanieczyszczenia zachęcamy do unikania przebywania na otwartym powietrzu. Jakość powietrza można sprawdzić na stronach państwowych Inspekcji Ochrony Środowiska - http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current lub korzystając z podręcznego miernika pyłów PM2.5 i PM10.

Czujnik PM2.5 i PM10

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl