Wykonywanie pomiarów zapylenia PM2.5 PM10

Wykonywanie pomiarów zapylenia PM2.5 PM10

W tym artykule opisujemy przybliżamy podstawowe informacje na temat pyłów zawieszonych i sposobu ich pomiaru - co należy wiedzieć aby poprawnie dokonać pomiaru i w jaki sposób je interpretować. Do zmierzenia stężenia pyłów PM2.5 i PM10 wystarczy mały tani pyłomierz, choć w profesjonalnych laboratoriach stosowane są bardziej zaawansowane urządzenia i procedury - niestety wiąże się to z kosztami które mogą być wtedy kilkadziesiąt razy wyższe.

Pyły zawieszone PM2.5 i PM10 to mieszanina małych cząstek o wielkości nie większej niż 10 μm dla PM10 i 2,5 μm dla PM2.5. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia PM 2.5 to najbardziej szkodliwy zanieczyszczenia atmosferyczne. Pyły te w wysokim stężeniu są bardzo szkodliwe dla ludzi - przede wszystkim mogą powodować poważne choroby układu oddechowego i układu krążenia. Poznaj dopuszczalne normy pyłów PM2.5 i PM10.

 

Pył zawieszony

Metoda grawimetryczna (referencyjna) wykonywana jest przez specjalistyczne laboratoria. Pomiar tą metodą odbywa się w specjalnym poborniku, w którym znajdują się wymienne filtry. Filtry są ważone przed i po dokonaniu pomiaru. Na podstawie różnicy mas filtrów i po uwzględnieniu prędkości przepływu powietrza w poborniku wyliczane jest stężenie pyłów. Metoda ta jest bardzo dokładna, ale ma też poważne wady. Przede wszystkim czas - wykonanie pomiaru wymaga kilku tygodni (zwykle trzy tygodnie). Konieczna jest też nadzorowanie pomiaru i przeprowadzenie go zgodnie z procedurami. Błąd podczas przygotowania stanowiska pomiarowego może skutkować błędnymi wynikami i w konsekwencji utratą kilku tygodni gdyż badanie trzeba będzie ponownie powtórzyć. Po wykonaniu pomiaru trzeba przeprowadzić badania laboratoryjne i ich analizy aby uzyskać wyniki. Powoduje to wysoki koszt przeprowadzenia takiego badania. Co więcej długi czas jego realizacji sprawia, że wynik pomiaru nie określa chwilowego poziomu zanieczyszczenia, a ten jak wiemy bardzo się zmienia na przestrzeni dni (w zależności od pogody) czy nawet dnia (wpływ temperatury, ruchu drogowego, pieców grzewczych itd).

Metoda automatyczna opiera się na urządzeniach pomiarowych różnego typu np laserowych. Mierzą one poziom zapylenia na bieżąco więc wynik jest widoczny od razu. Urządzenia takie posiadają niższą dokładność pomiaru niż metoda grawimetryczna, ale oferują dużo większe możliwości jeśli chodzi o miejsce dokonania pomiaru i uzyskanie wyników w konkretnych warunkach atmosferycznych czy o wybranej porze dnia. Mierniki takie są też wykorzystywane w sieciach sensorów monitorujących powietrze w polskich gminach i miastach. Aby uzyskać dokładniejszy wynik pomiaru PM2.5 i PM10 niektóre mierniki laserowe oferują możliwość pomiaru ciągłego - odczyt zapylenia trwa wtedy przez zadany czas, a wynik końcowy to uśredniona wartość pomiaru. Funkcję taką oferuje np miernik SDL 607. Dodatkowo czujniki wykorzystujące metodą automatyczną są zwykle przenośne, a ich rozmiar sprawia, że niektóre kieszonkowe modele można nosić w kieszeni na bieżąco monitorując poziom zapylenia powietrza.

Podsumowując, nie ma idealnej metody pomiaru zapylenia. Profesjonalne laboratoria i ośrodki akademickie zajmujące się badaniem zanieczyszczeń powietrza korzystają z obu metod. Metoda grawimetryczna jest skuteczniejsza, ale komplikacja i koszt jest wykorzystania sprawiają, że trzeba podpierać się tańszymi, choć mniej dokładnymi miernikami zapylenia. W praktyce dla większości osób wystarczające są mierniki laserowe, które zapewniają wystarczającą dokładność pomiaru i są znacznie tańsze i prostsze w użytkowaniu.

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl