Blog kategorie
Produkt dnia
Myjka Food Cleaner
Myjka Food Cleaner
1 000,00 zł 899,00 zł
szt.
Ozone Bag
Ozone Bag
439,00 zł
szt.
Miernik promieniowania 5G, sieci komórkowych i innych
Miernik promieniowania 5G, sieci komórkowych i innych
1 000,00 zł 949,00 zł
szt.
Licznik Geigera, dozymetr SOEKS 112
Licznik Geigera, dozymetr SOEKS 112
389,00 zł
szt.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Sonda w testerach żywności

Najważniejszą elementem testerów żywności jest sonda. To ona odpowiada za dokładność pomiaru dostarczając jednostce centralnej urządzenia dane, na podstawie których wykonywana jest analiza wykonanego pomiaru. Od tego zależy wynik pomiaru i komunikat jaki pojawia się na ekranie. Pierwsze modele testerów były wyposażone w prostą sondę z jednym punktem pomiarowym, która wyglądała jak bolec. Była to najpopularniejsza metoda pomiaru jednak jej podstawowym ograniczeniem była niewystarczająca dokładność pomiaru ze względu na fakt, że był on wykonywany w jednym miejscu testowanego produktu. Rozkład azotanów w produktach spożywczych nie jest równomierny do tego w niektórych owocach miąższ nie jest jednolity, dlatego aby uzyskać dokładny wynik dobrze mieć kilka punktów pomiarowych. Sondy z jednym punktem pomiarowym często przekłamują odczyt stężenia azotanów ze względu na małą ilość źródeł pomiaru.

Kolejnym ograniczeniem pierwszych sond była temperatura testowanych produktów. Wpływa ona na wynik pomiaru mogąc go zafałszować co powodowało przekłamania, na przykład gdy jabłko było wyjęte z lodówki i nie uzyskało jeszcze temperatury pokojowej wynik mógł być całkiem inny niż po godzinie gdy jego temperatura zrównała się z temperaturą pomieszczenia. Analogiczny problem występował przy pomiarach w terenie gdzie temperatura otoczenia wpływała na jakość wykonywanych pomiarów..

Rozwiązaniem obu powyższych problemów są sondy kompozytowe, które posiadają kilka punktów (elektrod) pomiarowych i wbudowane termometry. Większa ilość elektrod pomiarowych umożliwia odczyt w kilku miejscach co dostarcza więcej surowych danych, które analizują algorytmy testera. Wpływa to znacząco na polepszenie dokładności odczytu i eliminuje przekłamania. Dodatkowo dzięki wbudowanemu w sondę kompozytową termometrowi nie trzeba zwracać uwagi na temperaturę badanego produktu. Sondy kompozytowe z 5 punktami pomiaru i termometrem są nowością na rynku i wprowadzone do produkcji zostały w drugiej połowie roku 2017, obecnie są dostępne tylko w testerach żywności produkowanych przez firmę SOEKS. Są montowane tylko w najnowszych modelach Ecovisor F4 i Ecovisor F2

 

Sonda Ecovisor F2Sonda Ecovisor F4

Nowoczesne sondy kompozytowe w testerach Ecovisor F2 i Ecovisor F4 (5 punktów pomiaru + termometr)

 

Sonda

Sonda z bolcem starszej generacji (jeden punkt pomiarowy)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl