Jonizatory powietrza likwidują infekcje szpitalne

Duża ilość zakażeń szpitalnych skłoniła służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii do szukania metod oczyszczania powietrza, które pozwoliłyby zredukować ilość zakażeń. Powtarzające się infekcje bakterii z rodzaju acinetobacter na oddziale intensywnej opieki w szpitalu St Jame’s Hospital w Leeds zostały wyeliminowane poprzez instalację ujemnego jonizatora powietrza.

W pierwszym takim badaniu epidemiologicznym naukowcy odkryli, że współczynnik infekcji spadł do zera podczas rocznego badania. „Byliśmy absolutnie zaskoczeni, że udało nam się uzyskać tak jednoznaczne wyniki”, powiedział inżynier Clive Begg z University of Leeds w Wielkiej Brytanii w wypowiedzi dla New Scientist. Stephen Dean, konsultant w St James’s Hospital w Leeds, gdzie odbył się proces, mówi: „Wyniki były fantastyczne – tak bardzo, że poprosiliśmy uniwersytet, aby pozostawił nam jonizatory”. Jonizatory wytwarzają ujemne jony powietrza, które zderzają się z zawieszonymi cząstkami i nadają im ładunek. Naukowcy są przekonani, że naładowane cząstki łączą się i wypadają z powietrza, dezynfekując atmosferę i zatrzymując transmisję infekcji.

Zakażenia Acinetobacter są często bardzo trudne do leczenia, ponieważ bakteria jest oporna na wiele antybiotyków. Nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowych ludzi, ale może powodować poważne infekcje u osób z osłabionym układem odpornościowym. „Jonizatory mogą stać się potężną bronią w walce z zakażeniami szpitalnymi”, mówi Kevin Kerr, mikrobiolog kliniczny, inny członek zespołu. „Ludzie skupili się tylko na tym, aby lekarze i pielęgniarki umyli ręce i nie zwracają uwagi na nic innego.” Szacuje się, że około 10 procent zakażeń w szpitalach publicznych w Wielkiej Brytanii jest w powietrzu, ale Kerr twierdzi, że może być jeszcze wyższy, ponieważ konwencjonalne metody pobierania próbek bakterii w powietrzu są nieskuteczne.

To zdjęcie pokazuje efekty sterylizacji powietrza jonami ujemnymi w komorze aerozolowej z bakteriami Salmonella enteritidis. Po prawej próbka z komory z jonami ujemnymi, po lewej komora bez sterylizacji.
Źródło: https://www.newscientist.com/article/dn3228-air-ionisers-wipe-out-hospital-infections/