Glifosat w kaszy gryczanej

Dzięki Fundacji Konsumentów i Programowi FoodRentgen przygotowany został raport na temat występowania glifosatu w kaszy gryczanej. Sprawdzone zostały produkty z polskich sklepów, w tym z dużych sieci handlowych. Glifosat jest wykorzystywany w celu osuszania zbóż, a jego spożywanie jest niebezpieczne dla zdrowia i powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób, głównie nowotworowych. Problem jest o tyle poważny, że środek ten nie jest wykrywany w standardowych testach przeprowadzanych na żywności dlatego często sprzedawcy nie wiedzą o tym, że się w niej znajduje.

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez obie organizacje zostały przeprowadzone na dziesięciu kaszach gryczanych znanych marek. Są one dostępne w dużych sieciach handlowych w kraju. W czterech próbkach nie wykryto obecności glifosatu, w dwóch znajdowały się małe ilości dopuszczalne prawem. Cztery próbki zawierały ilości glifosatu tak duże, że nie powinny zostać dopuszczone do sprzedaży. Wnioski są bardzo pesymistyczne - 40% procent kasz zawierało duże, szkodliwe ilości glifosatu, a dodatkowo 60% zawiera go w jakimkolwiek stopniu co też nie rzeczą dobrą zważywszy na szkodliwość tego środka.

Po opublikowaniu raportu niektóre z największych sieci handlowych w Polsce wycofały całe partie kaszy gryczanej, które znajdowały się już na półkach sklepowych. Informacja o wnioskach z raportu dotarła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, którego zadaniem jest inicjowanie i nadzorowanie czynności administracji rządowej zmierzających do zapobiegania i minimalizacji negatywnych skutków zdarzeń dotyczących zdrowia publicznego. Inspektorat przekazał sprawę do zbadania inspektorom z województw, w których znajdują się siedziby producentów kasz w których wykryto szkodliwe substancje. W oświadczeniu GIS informuje także o podjęciu natychmiastowych działań w tej sprawie.

 

Wyniki badań kaszy gryczanej można znaleźć na stronach obu organizacji, linki poniżej:

http://konsumenci.org/niezalezne-testy-produktow,przeswietlamy-kasze-gryczane-raport-z-badania,7,44.html

http://www.foodrentgen.eu/pl/raport-kasze-gryczane

 

Usuwanie glifosatu

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl