Zestaw promocyjny Ecovisor F4 i Food Cleaner

Ekotester Soeks Ecovisor F4 i myjka ultradźwiękowa Food Cleaner w zestawie! Kupując oba urządzenia razem można zaoszczędzić 200 zł. Dzięki obu urządzeniom możesz dbać o jakość żywności, którą spożywasz. Ilość zestawów promocyjnych jest ograniczona. Oferta tylko w sklepie https://www.srtech.pl/sklep/zestaw-soeks-ecovisor-f4-i-myjka-food-cleaner/

Myjka FOOD CLEANER to urządzenie które dzięki połączeniu technologii ultradźwiękowej oraz nasycania wody ozonem usuwa zagrażające zdrowiu substancje oraz drobnoustroje bez stosowania środków chemicznych. Niezastąpiona przy myciu produktów spożywczych takich jak warzywa, owoce, mięso, ryby, owoce morza. Myjka pozwala również na dezynfekcje przedmiotów kuchennych, akcesoriów dla dzieci takich jak smoczki, butelki, zabawki oraz wielu innych przedmiotów których czyszczenie i dezynfekcja stanowi problem.

Tester Soeks Ecovisor F4 zbada żywność, promieniowanie i sprawdzi jakość wody. Pomiary wykonane urządzeniem na mięsie pozwalają określić czy było one nastrzykiwane substancjami konserwującymi. Korzystając z testera można określić jak dużo środków chemicznych znajduje się w naszych owocach, warzywach, mięsie czy rybach. Urządzenie pozwala także sprawdzić ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Funkcja pomiaru promieniowania pozwoli sprawdzić czy w naszym otoczeniu nie znajdują się urządzenia o niebezpiecznie wysokiej emisji pola elektromagnetycznego lub promieniowania jonizującego.

Zarówno tester Ecovisor F4 jak i myjkę FoodCleaner nadal można kupić osobno w naszym sklepie.

Jakość mięsa w Polsce

Publikujemy ten artykuł w związku z duża ilością pytań z Państwa strony dotyczących pomiarów jakości mięsa testerem Ecovisor F4. Pytacie dlaczego norma azotanów jest często znacznie przekroczona dla surowego mięsa kupowanego w sklepach?

Azotany w mięsie znajdują się zawsze, ale ich stężenie na kilogram nie powinno przekraczać pewnego poziomu. Podobna zasada obowiązuje także dla innych produktów spożywczych – owoców czy ryb. Nadmiar azotanów w nieprzetworzonym mięsie może mieć kilka przyczyn:

  1. Gdy mięso zawiera substancje konserwujące poziom azotanów jest podniesiony. Substancje konserwujące mogą być stosowane w mięsie w celu wydłużenia jego żywotności na półkach sklepowych.
  2. Jeżeli zwierzęta hodowlane były karmione paszą, która zwierała dużo azotanów (z powodu intensywnego nawożenia) to poziom azotanów w ich mięsie również będzie podniesiony.
  3. Mięso było nastrzykiwane wodą i substancjami ją utrzymującymi w celu zwiększenia jego masy (co przekłada się na większe zyski z jego sprzedaży).

Co istotne nadmierna ilość azotanów w mięsie wpływa także na jego walory smakowe. Mięso takie smakuje po prostu gorzej. Sposób hodowli i karmienia zwierząt przeznaczonych na ubój jest głównym czynnikiem, który wpływa na jakość mięsa, czyli na jego walory zdrowotne i smak.

Dlaczego podczas pomiaru jakości mięsa skupiamy się wyłącznie na azotanach? Wynika to z faktu, że w warunkach nielaboratoryjnych nie da się precyzyjnie określić zawartości wszystkich szkodliwych substancji w mięsie. Są setki różnych konserwantów i spulchniaczy, ale łączy je szkodliwość dla zdrowia. Dlatego dla zwykłego konsumenta nie ma większego znaczenia dokładna ilość każdej szkodliwej substancji jaka znajduje się w mięsie, które ma zostać wykorzystane do przyrządzenia obiadu. Wskazanie, że poziom azotanów został drastycznie przekroczony dla surowego mięsa jest już wystarczającą informacją że zawiera ono dużo szkodliwych dla zdrowia substancji. Dokładna analiza składu z uwzględnieniem zawartości poszczególnych konserwantów jest możliwa do wykonania w laboratorium, ale jest to kosztowny i czasochłonny proces – niewykonalny podczas zwykłych zakupów w sklepie mięsnym czy supermarkecie.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Przygotowanie każdego posiłku zaczyna się jeszcze przed wejściem do kuchni. Dlatego wartość dań, które przygotowujemy dla naszej rodziny jest wypadkową składających się na nie produktów. Zdrowa i pożywna dieta wymaga przygotowania posiłku na bazie składników co do których jakości nie mamy żadnych wątpliwości. Jest to coraz trudniejsze ponieważ na półkach sklepowych jest coraz więcej produktów spożywczych sztucznie przetworzonych i intensywnie nawożonych. Powoduje to iż zawartość szkodliwych substancji w owocach i warzywach często przekracza zalecane normy. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które nie posiadają rozwiniętego układu odpornościowego.

Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo kluczowy jest wybór sklepów, które nie oferują żywności poddawanej intensywnej obróbce, a zawartość sztucznych substancji nie przekracza norm. Normy te powinny być szczególnie restrykcyjne dla dzieci. Obecnie powiększa się oferta sklepów z żywnością ekologiczną, a w dużych supermarketach pojawiają się działy dedykowane zdrowej żywności. Niestety nie zawsze produkty podpisane jako „ekologiczne” rzeczywiście takie są. Hurtownicy i sklepy często nie są w stanie (lub nie chcą) dokładnie kontrolować każdej partii produktów, które sprzedają.

Dokładna weryfikacja żywności i poziomu szkodliwych substancji w jabłku czy marchewce możliwa jest w laboratorium jednak takie badania są bardzo kosztowne i czasochłonne. Rozwój technologii sprawił jednak, że sami możemy sprawdzać ilość sztucznych substancji w żywności, którą kupujemy. Najnowsze modele testerów żywności pozwalają na podstawie pomiaru ilości azotanów w surowym produkcie określić jak bardzo jest on „ekologiczny” czyli jak bardzo był on nastrzykiwany pestycydami. Urządzenia wyposażone w zaawansowane sondy wielopunktowe mogą z dużą dokładnością określić jakość owoców, warzyw, mięsa czy też ryb. W przeciwieństwie do starszych modeli testerów pomiar jest bardzo dokładny, a wyniki powtarzalne. Testery żywności takie jak Ecovisor F4 to podręczne laboratorium, które możemy mieć zawsze przy sobie. Pozwalają one sprawdzać czy ilość azotanów przekracza normy określone dla poszczególnych produktów spożywczych. Dzięki temu możemy sami kontrolować jakość żywności w sklepach spożywczych i wybierać te, które rzeczywiście oferują zdrową żywność.

Sonda w testerach żywności

Najważniejszą elementem testerów żywności jest sonda. To ona odpowiada za dokładność pomiaru dostarczając jednostce centralnej urządzenia dane, na podstawie których wykonywana jest analiza wykonanego pomiaru. Od tego zależy wynik pomiaru i komunikat jaki pojawia się na ekranie. Pierwsze modele testerów były wyposażone w prostą sondę z jednym punktem pomiarowym, która …

Tester żywności Ecovisor F2

W ofercie naszego sklepu pojawił się kolejny model testera żywności firmy Soeks, jest to Ecovisor F2. Jest to prostsza wersja popularnego ekotestera Ecovisor F4 i w odróżnieniu od niego nie posiada mierników pola elektromagnetycznego i promieniowania. Funkcja testera żywności i testera wody w Ecovisor F2 działają podobnie jak w wyższym …

Jakość żywności w marketach – testy w Kaliszu

Zostaliśmy poinformowani przez redaktorów tygodnika regionalnego Życie Kalisza o ich akcji mającej na celu sprawdzenie jakości owoców i warzyw dostępnych w Kaliskich marketach i na targowisku. Do przeprowadzania pomiarów wybrali ekotester Soeks Ecovisor F4, który pozwala zmierzyć zawartość azotanów w produktach spożywczych i na podstawie zdefiniowanych dla poszczególnych produktów norm …

SOEKS Ecovisor – owoce i warzywa

Publikujemy listę produktów, które pozwala testować ekotester Soeks Ecovisor. Dla każdego z tych produktów urządzenie posiada zaprogramowane normy dopuszczalnego stężenia azotanów. Przed wykonaniem pomiaru należy wybrać testowany produkt z listy, poczekać moment na automatyczną kalibrację urządzenia i można przystąpić do pomiaru. Oprócz norm produktowych urządzenie posiada także Normę dla dziecka …

Elektrosmog w Polsce

Zgodnie z doniesieniami Radia Kraków, NIK czyli Najwyższa Izba Kontroli bada jak Polacy są chronieni przed elektrosmogiem. Wielu ekspertów uważa, że jest on wysoce szkodliwy dla zdrowia i może powodować choroby zagrażające życiu takie jak nowotwór mózgu, nowotwór nerwu słuchowego, a także negatywnie wpływać na samopoczucie. Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) to …

Pestycydy w truskawkach

Każdej wiosny gdy w sprzedaży pojawiają się świeże owoce i warzywa media zasypują nas informacjami o pestycydach. Mówi się o nich wiele w telewizji, prasie i internecie. Jedne publikacje straszą ich szkodliwością, inne uspokajają. W związku z publikacją artykułu na temat pestycydów w jednym z dużych polskich portali postanowiliśmy zweryfikować …

Tester żywności Soeks Ecovisor

W naszej ofercie pojawił się nowoczesny tester żywności Soeks Ecovisor F4. Testery żywności to urządzenia umożliwiające pomiar azotanów i substancji konserwujących w żywności – owocach, warzywach, mięsie, owocach morza czy rybach. Wystarczy wbić sondę w testowany produkt, aby po kilku sekundach uzyskać wynik pomiaru i informację o tym czy produkt …