Bąblownica - jak uniknąć zakażenia?

Lato to okres zwiększonej ilości zachorowań na Bąblownicę, czyli chorobę niemytych owoców. Bąblownica to choroba wywoływana przez pęcherzowe postacie tasiemców. Zagrożenie bąblownicą występuje zarówno na terenach leśnych jak i miejskich. Zarazić się tą chorobą można jedząc nieumyte jagody, maliny, poziomki, borówki czy inne owoce leśne. Do zakażenia dochodzi jeśli na spożywanych owocach znajdują się jaja pasożytów. Możliwe jest także zarażenie przez kontakt z zakażonymi zwierzętami - dzikimi lub domowymi (np z psem). Dzieje się tak gdyż jaja tasiemca mogą znajdować się na sierści lub języku zwierzęcia i w momencie kontaktu z nim przechodzą na człowieka.

Bąblownica

Bąblownica to choroba, która rozwija się powoli. Objawy mogą wystąpić po wielu latach dlatego też jest rozpoznanie następuje zwykle po długim okresie bezobjawowym. Objawy bąblownicy mogą być bardzo podobne do nowotworu i niestety jest ona równie niebezpieczna. Nieleczona bąblownica bardzo często powoduje śmierć, gdyż przerzuty atakują różne części ciała i niszczą je. Leczenie bąblownicy może trwać latami, a dodatkowo występuje duże ryzyko nawrotów. Dlatego też zapobieganie jej jest tak ważne.

Jak zapobiegać bąblownicy? Przede wszystkim należy dokładnie myć ręce - zwłaszcza po kontakcie ze zwierzętami. Należy myć także owoce i warzywa, w szczególności owoce leśne i te z własnych upraw, sadów, działek. Po zabawie w lesie lub na podwórku trzeba też czyścić zabawki dzieci. Przydatne może być też urządzenie do usuwania zanieczyszczeń z żywności i przedmiotów jakim jest myjka ultradźwiękowo-ozonowa. Myjka taka wyeliminuje jaja pasożytów, bakterie i inne szkodliwe substancje znajdujące się na powierzchni.

Myjka Food Cleaner

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl